Haber

Bitcoin yerine Litecoin Aldım Fakat Sürekli Düşüyor

Özellikle son bir yılda yaptığı sıçramayla tüm dünyada konuşulmaya başlanan bitcoin füryasına bende katıldım. Doğrusu ben bitcoin yerine kurnazlık yaptığımı düşünerek litecoin aldım fakat galiba yanlış bir tercih yaptım. Çünkü bitcoin düşerken buna paralel olarak litecoin de sürekli düşüyor. Ben 600 dolar gibi Türkiye şartlarına göre oldukça iyi bir rakam ile litecoin satın aldım. Şu anda 400 dolara kadar geriledi. Anlayacağınız çok kısa bir zamanda 800 TL gibi bir zararım söz konusudur. Düzelir mi? Bitcoin tekrar yükselir mi? Orasını Allah bilir fakat bir gerçek var ki o da benim şu anda yaklaşık 800 tl zarar etmiş olmam.

Bitcoin neden düşüyor?

Yaptığım araştırmalara göre kripto paraların düşüş yaşaması normalmiş. Hatta 2017 yılında birkaç defa bu denli düşüş yaşanmış ve sonrasında yeniden yükselmiş. Bu konu hakkında uzmanlar yıl sonu olması hasebiyle insanların paralarını çektiğini, yeni yılın ortalarında yeniden satın alarak bitcoin ve benzeri kripto paraların yeniden değer kazanacağını söylüyorlar.

Hatta daha da ilginç olan bitcoin’in 2018’in son çeyreğinde 100 bin dolar gibi çok uçuk bir rakama ulaşacağını iddia edenler bile var. Dediğim gibi çok uçuk bir rakamdır fakat imkansız da değildir.  Neden mi? Bundan 6 ay önce arkadaşım bana bitcoin satın al dediğinde sadece 2000 dolar gibi bir değeri vardı. Şimdilerde ise 1 bitcoin eşittir 15.000 dolar. Yani yaklaşık olarak 60 bin türk lirası filandır.

Zengin kazanıyor, fakir hayal kuruyor!

Düşünsenize! 6 ay önce 100 bin dolar para yatıran bir kişi bugün bitcoin hisselerini satacak olsa 800 bin dolar değerinde ekstra para yapmış olacaktı. Bu neredeyse 3.2 trilyon para demektir. Zaten 400 bin tl para yatırmıştı. Kendisine 6 ay gibi kısa bir zamanda 2.8 milyon tl para kalacak demekti. Fakat işte yine kazanan zenginler oluyor. Yine fakirlere birşey kalmıyor. 🙂

Bitcoin ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için wikipedia sitesinden istifade edebilir, uzman biriyseniz engin bilgilerinizle katkı sağlayabilirsiniz.

Litecoin yükselir mi?

Eğer bu işin ağa babası olan bitcoin yükselirse benim gibi çok ama çok küçük yatırımcılarda litecoin gibi diğer kripto paralara yönelerek değer kazandırabilir. Elbette bu işin şakasıdır. Ben kendimi yatırımcı olarak görmüyorum ve değilim de. Ben sadece ya tutarsa düşüncesiyle giderse bana dokunmayacak bir parayı litecoin’e yatırmış bir meraklıyım. Olursa ne ala, olmazsa da sağlık olsun deyip geçeceğim.

Bitcoin Alınır mı? Bitfinex ve Coinbase Üyelik Hakkında
Bitcoin Alınır mı? Bitfinex ve Coinbase Üyelik Hakkında

Fakat eğer gerçekten ciddi yatırımcılar varsa geçmişte olduğu gibi bitcoin’e yatırarak para kazanabilir. Yine de unutulmamalıdır ki bu bir balon olabilir. Yani milletin parası 1 günde havaya karışıp, yok olabilir. Uzmanlar bu konuda da uyarıda bulunuyor. Bununla ilgili Nasdaq’ın internet sitesindeki haberi inceleyebilirsiniz. [kaynak-1]

Etiketler

2 Yorum

  1. Şaka gibi ya 11 bin dolardayken 750 dolara bitcoin satın aldım fakat şimdi bitcoin olmuş 8 bin dolar. Kafayı yememek elde değil. Acaba düşmeye devam edecek mi? Yoksa artacak mı? Ya da duracak mı böyle ne olacak admin?

  2. Daha önceden bitcoin yada diğer alt coinleri satın alıpta düşüşten dolayı üzülen kimseler varsa bence acele etmesinler. Bu sene bitcoin daha da yükselecek. Yükseldikten sonra satıp bir daha da satın almasınlar. Benden sizlere tavsiye…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı