Haber

Çokya Arama Motoru Bomba Gibi Geliyor

İlk olarak belirtmeliyim ki Google’un ilk halini hatırlıyorum da Çokya kadar başarılı bile değildi. Çokya arama motoru ilk olarak www.aramamotoru.com.tr sitesinde altyapısı hazırlanan, Müslüm Aslantürk ve ekibi tarafından geliştirilen bir gerçek arama motorudur. Gerçek diyorum çünkü piyasada bulunan birçok arama motoru -ki buna son zamanlarda Türkcell’in geliştirdiği ve Türkiye’nin arama motoru olarak gösterdiği Yaani’de dahildir- yerli değildir. Nasıl yani? Evet. Yerli değildir çünkü birçok arama motoru olduğunu iddia eden site ya Google’un ya da Yandex’in api’sini kullanarak yani onların verilerini kullanarak sonuçları kendi sitesi üzerinden gösteriyordu.

Çokya Nedir?

Yakın bir örnek olduğu için Yaani üzerinden konuşmak gerekirse bu site bir internet tarayıcısı olarka sadece mobil uygulamalarda bulunan ve arka planda sonuçları Yandex’ten alan bir mobil internet uygulamasıdır. Bakmayın Türkcell’in gücünü kullanarak yaptıkları reklamlarla insanların çok fazla kullandığına. Birçok kişi yerli bir ürün kullandığını zannediyor olsa da aslında Yandex’in sonuçlarını telefonlarında görmektedirler.

Fakat Çokya öyle değil. Gerçek bir arama motoru olarak yayın hayatına geçen hafta başladı. Facebook üzerinden yakından takip ettiğim Müslüm Aslantürk ve arkadaşlarının geliştirdiği bu proje ilerleyen zamanlarda daha da büyüyerek Türkiye için gerçek bir arama motoru olabilecek kapasitedir. Eğer işin için maddi boyutlar girmez, proje yolundan saptırılmazsa sitenin verileri arttıkça daha sağlıklı sonuçlar alınacağını da şimdiden öngörmek zor olmasa gerektir.

Çokya arama motoru içinde de SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu bulunuyor. Bunu 150 farklı kritere göre ayarladıklarını söyleyen Müslüm Aslantürk tıpkı Google’da olduğu gibi sitelerin kalitelerine, güncelliklerine, ne kadar ziyaret edilip, ne kadar erken çıkıldıklarına göre değerlendirdiklerini kendisine sorulan sorulara yanıt olarak belirtiyor.

Çokya Arama Motoru Sloganı

Çokya’nın Sloganı Hoşuma Gitti

Eğer gelişmeleri yakından takip etmek isterseniz Seo Analiz isimli facebook grubunu takip edebilirsiniz. İlk sloganları, görselleri hoşuma gitti diyebilirim. Elbette iyi bir yatırım alırsa daha da iyi yerlere gelecektir. Bu işler yatırım alınmadan pek kolay büyümezler. Reklamıdır, güvenliğidir, verilen saklanmasıdır vs.. epey yüklü faturalar ödenecektir. Allah şimdiden bu işin altına elini koyanların yardımcısı olsun. Umarız birçok yerli arama motoru projesinde olduğu gibi hazin sonuçlarla karşılaşmayız…

İnternette kaybolan eşyayı yalnızca anneler bulur,
İnternette ise ÇOKYA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı