Haber

Çokya Arama Motoru Sponsorunu Bekliyor

Yakından takip ettiğim Müslüm Aslantürk isimli Seo uzmanı ve ekibi tarafından geliştirilen ve gerçekten ilk yerli ve milli arama motoru olan Çokya, hakettiği desteği göremeyince bir müddet kapalı kaldı.

Yoğun istek üzerine tekrardan yayın hayatına başlayan Çokya arama motoru dizin olarak yeniden aktif edilmiş olsa da maddi desteği bulamadığından dolayı geliştirilmeden mevcut sistemi ile yayın hayatına devam edecektir.

Yayın hayatına başladığı günden beri yakından takip ettiğim Çokya APi ile çalışan bir sistem değildir. Türkiye’deki birçok arama motoru olduğu iddia edilen proje genelde Google yada Yandex arama sonuçlarını kullanıcısına gösteren sistemlerdi.

Çokya ise tamamen kendi verilerini ve arama botlarından elde ettikleri verileri kullanıcılarına göstermektedir. Henüz yeni olmasından dolayı veri eksikliği olsa da zaman içerisinde botların çekeceği içeriklerle site daha da iyi yerlere ulaşacaktır.

Çokya arama motoru yayın hayatına başladı

Sitede halen düzeltilmesi gereken yerler olsada bunlara takılmamak gerekiyor kanaatindeyim. Zaman içerisinde görsel oynamalarla Çokya daha iyi olacaktır. Önemli olan arkaplanda çalışan verilerin kullanıcıya doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır.

Müslüm Aslantürk’e ve ekibine başarılarının devamını dileriz. Sponsor bulduklarında ise Yaani’den de daha iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. Umarız tez zamanda hakettikleri yerlere ulaşırlar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı