Kayıt Ol!

Sosyal Kaynak'a kayıt olarak yaptığınız paylaşımlar nedeniyle puan toplayabilir, bir birinden değerli hediyeleri kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Hoşgeldiniz!

Sosyal Kaynak'a üye girişi yaparak yaptığınız paylaşımlar nedeniyle puan toplayabilir, bir birinden değerli hediyeleri kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Şifremi unuttum

Şifrenizi mi unuttunuz? Hiç sorun değil! Üye olurken bizimle paylaştığınız mail adresinizi girerek şifrenizi sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.

Robot olmadığınızı onaylayınız :) Resmi değiştirmek için üzerine tıklayınız.

Sitede görünmesini istediğiniz Ad veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen e-mail adresinizi yazınız.

Lütfen sorunuzla alakalı, açıklayıcı bir başlık giriniz.
Lütfen sorunuzla alakalı bir kategori seçiniz.
Lütfen yukarıdaki kutucuğa sorunuzu açıklayıcı cümleler giriniz.

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

Robot olmadığınızı onaylayınız :) Resmi değiştirmek için üzerine tıklayınız.

Henüz üye olmadınız mı?

Sosyal Kaynak'a üye olmak çok basit. Hemen üye olarak soracağınız sorular veya yazacağınız cevaplar sayesinde puanlar kazanabilir, biriktirdiğiniz puanlar neticesinde çekilişe katılarak bir birinden değerli hediyeleri kazanabilirsiniz. Haydi ne duruyorsunuz? Aramıza katılın...

Mustafa Çalışkan

ARAŞTIRMACI
TAKİPÇİ
 1. Bir video paylaştım sorunla alakalı olarak. Ben de çok anladığımı söyleyemem. Ama videoda bazı detaylar verilmiş. Mesela prize takılan kısmının uçlarından birinin yamuk olduğu, kablosunda bantlar olduğu vs.. İzlemeniz tavsiye ederim.

  Bir video paylaştım sorunla alakalı olarak. Ben de çok anladığımı söyleyemem. Ama videoda bazı detaylar verilmiş. Mesela prize takılan kısmının uçlarından birinin yamuk olduğu, kablosunda bantlar olduğu vs.. İzlemeniz tavsiye ederim.

  See less
  • 0
 2. Gerçi 1 Ocak 2021'de kurulan bir sistemin 16 Ocak 2021'de halen yurtdışına açık olmamış olması da ilginç bir durum ya. Yakında düzelir diyelim o zaman :)

  Gerçi 1 Ocak 2021’de kurulan bir sistemin 16 Ocak 2021’de halen yurtdışına açık olmamış olması da ilginç bir durum ya. Yakında düzelir diyelim o zaman 🙂

  See less
  • 0
 3. Merak etmeyin yakında yurtdışı erişimini de açarlar. Henüz tam oturmuş bir sistem olmadığından bu tarz eksikliklerin olması normaldir. Acun gibi birinin yurtdışı gelirlerini gözardı edeceğini zannetmiyorum.

  Merak etmeyin yakında yurtdışı erişimini de açarlar. Henüz tam oturmuş bir sistem olmadığından bu tarz eksikliklerin olması normaldir. Acun gibi birinin yurtdışı gelirlerini gözardı edeceğini zannetmiyorum.

  See less
  • 0
 4. Biden akıllı adamdır. Trump kadar çılgın değildir. En azından ileriye gitmeyeceğini tahmin ediyorum. Bence green card devam edecektir.

  Biden akıllı adamdır. Trump kadar çılgın değildir. En azından ileriye gitmeyeceğini tahmin ediyorum. Bence green card devam edecektir.

  See less
  • 0
 5. Doğrusu belirsizlik sürüyor. Ne olacağını kimse kestiremiyor. Belki Trump'ın getirdiği kuralları kaldırmazlar ama tamamen iptal edilmesi de söz konusu olmaz. Yine de belli olmaz tabii, bunu biden efendinin ilk günlerinde anlayacağız.

  Doğrusu belirsizlik sürüyor. Ne olacağını kimse kestiremiyor. Belki Trump’ın getirdiği kuralları kaldırmazlar ama tamamen iptal edilmesi de söz konusu olmaz. Yine de belli olmaz tabii, bunu biden efendinin ilk günlerinde anlayacağız.

  See less
  • 0
 6. Maalesef zoom personal id numarasını değiştiremiyorsunuz. Üye olduğunuz zaman size özel olarak verilen bir kimlik numarasıdır.

  Maalesef zoom personal id numarasını değiştiremiyorsunuz. Üye olduğunuz zaman size özel olarak verilen bir kimlik numarasıdır.

  See less
  • 0
 7. Az önce öğrendim. Şarkı 2002 yılında Emirşah adında bir sanatçı tarafından söylenmiş. Albümün adı Hesap mı sorayım. Şarkının adı da Arkadaşım ol benim. https://youtu.be/i-fhCYW9ai0

  Az önce öğrendim. Şarkı 2002 yılında Emirşah adında bir sanatçı tarafından söylenmiş. Albümün adı Hesap mı sorayım. Şarkının adı da Arkadaşım ol benim.

  See less
  • 0
 8. Üyeliğinizi iptal ettikten sonra mail ile kontrol edip, emin olmayı unutmayınız. Genelde bu tarz işlerde %100 emin olmak her zaman iyidir.

  Üyeliğinizi iptal ettikten sonra mail ile kontrol edip, emin olmayı unutmayınız. Genelde bu tarz işlerde %100 emin olmak her zaman iyidir.

  See less
  • 0
 9. bencesi fazla oluyor artık çünkü yasemin ile akın koçovalı arasında aşk başladı bile.

  bencesi fazla oluyor artık çünkü yasemin ile akın koçovalı arasında aşk başladı bile.

  See less
  • 0
 10. Noktalı virgülden sonra gelen kelime eğer özel bir isimse her zaman olduğu gibi büyük harfle başlar. Eğer normal bir kelime ise küçük harfle devam eder. "Ahmet yapılacak çalışmalardan oldukça umutlu; daha da önemlisi personelin çalışmasını arzuluyordu. "

  Noktalı virgülden sonra gelen kelime eğer özel bir isimse her zaman olduğu gibi büyük harfle başlar. Eğer normal bir kelime ise küçük harfle devam eder.

  “Ahmet yapılacak çalışmalardan oldukça umutlu; daha da önemlisi personelin çalışmasını arzuluyordu. “

  See less
  • 0
 11. AYŞE ismindeki harfler her 4 sütunda bir yenileniyor. Yani 20. sütundan sonra yine AYŞE yazacaktır. Buna göre 21. harf A, 22. harf de Y olacaktır. Aynı şekilde EDA ismi de her 3 sütunda bir yenilenecektir. Buna göre 22'yi bölebileceğiniz en büyük sayı 7'dir. Yani 22'nin içerisinde 7 defa EDA ismininRead more

  AYŞE ismindeki harfler her 4 sütunda bir yenileniyor. Yani 20. sütundan sonra yine AYŞE yazacaktır. Buna göre 21. harf A, 22. harf de Y olacaktır.

  Aynı şekilde EDA ismi de her 3 sütunda bir yenilenecektir. Buna göre 22’yi bölebileceğiniz en büyük sayı 7’dir. Yani 22’nin içerisinde 7 defa EDA isminin tamamını yazabilirsiniz. 21. sırada A harfi olacağından 22. sırada E harfi yenilenecektir.

  Buna göre 22. sütunda soldan sağa doğru gittiğimizde Y ve E harfleri olacaktır. Cevap B şıkkıdır.

  See less
  • 0
 12. Ayrıca paraf atmak kelimelerinin İngilizcesi de ‘initials’ kelimesidir. Genelde başvuru formlarında veya çok işlem gerektiren evraklarda kullanılır.

  Ayrıca paraf atmak kelimelerinin İngilizcesi de ‘initials’ kelimesidir. Genelde başvuru formlarında veya çok işlem gerektiren evraklarda kullanılır.

  See less
  • 0
 13. Rica ederim. Devamı gelecektir sizlerden gelen istekler doğrultusunda.

  Rica ederim. Devamı gelecektir sizlerden gelen istekler doğrultusunda.

  See less
  • 0
 14. Bu arada Halit Arapoğlu, sevgili Dilberay'ın kocası değildir.

  Bu arada Halit Arapoğlu, sevgili Dilberay’ın kocası değildir.

  See less
  • 0
 15. Evet. Bu seviyedeki bütün bilgiler bütün uygulamalarda aynıdır.

  Evet. Bu seviyedeki bütün bilgiler bütün uygulamalarda aynıdır.

  See less
  • 0
 16. İslamiyet gelmeden önce araplarda çok değişik adetler vardı. Mesela kız çocuklarının uğursuzluk olduğunu düşünürler, onlardan utanarak onları dışlarlardı. Bazı aileler belirli bir yaşa geldiklerinde kız çocuklarını diri diri toprağa gömerek, onların öldürürlerdi. Ticaret o dönemde revaçtaydı. AraplaRead more

  İslamiyet gelmeden önce araplarda çok değişik adetler vardı. Mesela kız çocuklarının uğursuzluk olduğunu düşünürler, onlardan utanarak onları dışlarlardı. Bazı aileler belirli bir yaşa geldiklerinde kız çocuklarını diri diri toprağa gömerek, onların öldürürlerdi.

  Ticaret o dönemde revaçtaydı. Araplar ticaretten çok iyi anlayan bir topluluktu. Mekke, bugün olduğu gibi o zaman da merkezi bir konumdaydı.

  İslamiyet öncesinde arabistanda yahudiler, hristiyanlar ve hanefi dinine inanan insanlar yaşıyordu. Bunun yanıda hiç bir dine inanmayanlar da yok değildi.

  Bu dönemde edebiyat zirve zamanını yaşıyordu. Araplarda edebiyat o kadar ileriydi ki şehir merkezlerinde, panayırlarda hemen her köşede şiir okuyan bir şair görmek mümkündü. Birçok mesele şiirle anlatılır, nesilden nesile aktarılırdı.

  Kabile sistemi ile yönetilen Arabistan’da kölelik ve cariyelik sistemi de mevcuttu. Zengin aileler veya kişiler kendilerine hizmet etmeleri, işlerini yapmaları için köleler satın alırdı. Köle pazarında satılan bu insanlar ya esir düşmüşlerdir yahut da köle bir aileden gelmişlerdir.

  İslamiyetin gelmesi ile birlikte bütün bu yanlışlar ortadan kalktı. Hazreti Muhammed kölelik sistemine karşı biriydi. Kızların diri diri öldürülmesi olayını kökünden kaldırttı.

  See less
  • 0
 17. Bunun için özel bir duanın olduğunu sanmıyorum. Siz her türlü duayı kalben yaptıktan sonra işinizi yapmış olursunuz. Kabul edip etmemek Allah'a kalmış bir şeydir. Öte yandan böyle bir duanın olduğunu varsaysak bile samimi bir şekilde dua yapmadığınız zaman kabul o duanın pek bir önemi kalmayacaktır.Read more

  Bunun için özel bir duanın olduğunu sanmıyorum. Siz her türlü duayı kalben yaptıktan sonra işinizi yapmış olursunuz. Kabul edip etmemek Allah’a kalmış bir şeydir. Öte yandan böyle bir duanın olduğunu varsaysak bile samimi bir şekilde dua yapmadığınız zaman kabul o duanın pek bir önemi kalmayacaktır. Ama illa ki bir dua yazmak gerekirse şu şekilde dua edebilirsiniz;

  Allah’ım bütün günahlarımdan, yaptığım kötülüklerden, isyanlarımdan ve itaatsizliğimden dolayı senin engin rahmetine ve mağfiretine sığınırım. Sen yücelerden yücesin. Günahlarımla ellerimi açmış sana sığınıyor ve beni de affettiğin kulların arasına dahil etmeni senden dileniyorum. N’olur Allah’ım. Beni affet. Kalbime huzur ver. Bugüne kadar nefes aldırdığın için teşekkür ederim. N’olur gözlerimi kapattığım şu gecede günahlarımdan arınmış bir şekilde uykuya dalmayı nasip et. Amin.

  Bu duanın içine istediğiniz şeyleri ekleyerek O’na iletebilirsiniz.

  See less
  • 0
 18. Kabare kelimesinin TDK'daki anlamları "Meyhane" ve "Çeşitli gösterilerin yapıldığı eğlence yeri" olarak geçmektedir. Bu anlamlardan yola çıkarak kalbimde kabare var cümlesini "kalbimde birçok kişiyi eğlendirmeye, mutlu etmeye yer var" anlamını çıkarabiliriz.

  Kabare kelimesinin TDK’daki anlamları “Meyhane” ve “Çeşitli gösterilerin yapıldığı eğlence yeri” olarak geçmektedir. Bu anlamlardan yola çıkarak kalbimde kabare var cümlesini “kalbimde birçok kişiyi eğlendirmeye, mutlu etmeye yer var” anlamını çıkarabiliriz.

  See less
  • 0
 19. Personal meeting id size özel verilen bir kullanıcı numarasıdır. Bunu değiştiremezsiniz.

  Personal meeting id size özel verilen bir kullanıcı numarasıdır. Bunu değiştiremezsiniz.

  See less
  • 0
 20. Paraf, hiç bir hukuki geçerliliği olmayan sadece evrakların kontrol edildiğini gösteren ve genellikle isim ve soyismin baş harflerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bir nevi imza gibidir ancak imza değildir. İmza yerine kullanılmaz.

  Paraf, hiç bir hukuki geçerliliği olmayan sadece evrakların kontrol edildiğini gösteren ve genellikle isim ve soyismin baş harflerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bir nevi imza gibidir ancak imza değildir. İmza yerine kullanılmaz.

  See less
  • 0

SİZDEN GELEN BLOG YAZILARI

Discy Latest Articles

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? 9. sınıf biyoloji dersinin ilk konusu olan canlıların ortak özellikleri ile alakalı daha önce paylaştığım makalede eşeyli üremeyle eşeysiz üreme arasındaki ...

DAHA FAZLASINI KEŞFET