Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Nasa’nın 85 milyon dolarlık uzay dronu ile Mars’ta ilk uçuş!

NASA’nın geliştirdiği ve Perseverance adını verdiği drone aracı tam olarak 85 milyon dolara mal olmuş olsa da bu yeni keşifler yapma adına büyük bir adım olacak. Eğer bilim insanları başarılı olurlarsa ilk defa başka bir gezegenden uçuş kontrol edilecek.

Daha önce Mars veya başka bir gezegen insan gidip kontrol veya keşif yapamadığından dolayı bu uçan robotlar büyük görevlerin kilit anahtarı olabilecek. Mars’ın engebeli noktalarını incelemek adına önemli uçuşlar gerçekleştirecek olan Perseverance dronu belki de gelecekte başka gezegenlerde farklı keşifler yapabilmemize olanak sağlayacaktır.

NASA’nın sitesinde paylaşılan bir animasyon ile dronun nasıl göründüğünü ve neler yapabileceğini izleyebilirsiniz. Güneş panelleri sayesinde enerji sorunu olmayacak olan bu araç -170 Fahrenhayt derece veya -112 C dereceye sıcaklığa dayanacak şekilde geliştirildi.

Bu gelişme de dieğr birçok teknolojik gelişme gibi beni heyecanlandırdı. Bakalım neler olacak veya neler bulacak! Fakat bir gerçek var ki her geçen gün Mars’a biraz daha yaklaşıyor ve orası hakkında daha çok fikir sahibi oluyoruz.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.