Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Veda Busesi şarkısının gerçek hikayesi (olay çok farklı)

Zeki Müren, Muazzez Ersoy, Hakan Peker, Devrim Gürenç, Cem Adrian, Hüner Coşkuner, Zakkum ve daha niceleri tarafından söylenen Veda Busesi şarkısının gerçek hikayesini sizler gibi ben de ilk öğrendiğimde şaşırmıştım. Ben de hemen herkesin bildiği gibi bu şarkının sevgiliye yazılmış bir şarkı olduğunu düşünüyordum ve öyle biliyordum. İşin aslı farklıymış. İşte veda busesi şarkısının gerçek hikayesi…

Veda Busesi’nin Hikayesi

Şarkı sözleri Orhan Seyfi ORHON tarafından yazılan bu şarkının müziği ise Yusuf Nalkesen tarafından hazırlanmıştır. İsterseniz öncelikle Orhan Seyfi ORHON kimdir sorusuna bir açıklık getirelim. Türk edebiyatında Beş Hececiler olarak bilinen akımın şairlerinden olan Orhan Seyfi, 23 Ekim 1890 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş ve 22 Ağustos 1972 tarihinde ise vefat etmiştir. Kendisi şair, yazar, gazeteci, yayıncı, siyasetçi olarak bilinmektedir.

Bu kısa biyografinin ardından Orhan Seyfi Orhon’un çok yoğun bir iş temposu olduğunu söylediğimde her şey daha iyi anlaşılacaktır. Eşini erken yaşta kaybeden şairimizin birici kızı da kanser hastasıdır. Babasının annesinin ölümüyle nasıl yıkıldığını gören kızı kendi durumunu da bildiğinden dolayı bir gün babasına “Babacağım, annemin ölümünün ardından çok üzüldüğünü biliyorum. Eğer bir gün bana bir şey olursa sakın arkamdan ağlama” diyerek babasından “Ağlamayacağım” sözünü alır.

Bir gün iş yoğunluğundan dolayı kızıyla fazla zaman geçiremediğini düşünerek kendisine izin verip kızıyla ilgileneceğini planlar. Eve gider, kızını yatağında uyumuş ve solgun bir halde görür. Bu durumdan muzdarip olup kızının yanına gider ve ona sarılır. Bir kere öpmenin anlık bir şey olduğunu düşünerek kızının alnını dudaklarını koyarak dakikalarca öptü. Bir yandan ona sarılıp öperken diğer yandan da göz yaşlarına hakim olamıyordu.

Nihayet birkaç damla göz yaşı kızının tenine değdiği zaman “Baba hani ağlamayacaktın” ikazını aldı ve onun yanı başına oturdu. Sonrasında olay hazindir tabi. Bir müddet sonra kızı hastalığından dolayı canını Hakk’a teslim ederken onu kucaklayıp bahçeye götürdü ve bir yandan ağlarken bir yandan da o meşhur şiiri yazdı. Şiirde hem kendisiyle hem de kızıyla konuşuyordu. İşte veda busesi sözleri:

Veda Busesi sözleri

Hani o bırakıp giderken seni
Bu öksüz tavrını takmayacaktın?
Alnına koyarken veda busemi
Yüzüme bu türlü bakmayacaktın?

Gelse de en acı sözler dilime
Uçacak sanırım birkaç kelime
Bir alev halinde düştün elime
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?
Hani ey gözyaşım akmayacaktın?

Aşağıda Devrim Gürenç tarafından yorumlanmış halini dinlemek isteyenler için bırakıyorum. Olayı şöyle bir göz önüne getirdiğimizde oldukça yürek burkan bir sahne olduğunu görebilirsiniz. Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Birçok defa dinledim fakat daha önceden bu kadar ezgili bir şarkı olduğunu bilmiyordum. Çok güzel bir şarkıymış Veda busesi….

  2. bu şarkıyı hep bir aşk şarkısı olarak dinlemiştim. hikayesini öğrenmek etkiledi, şimdi daha farklı duygularla dinliyorum. Teşekkürler

  3. Şiir Orhan Seyfi Orhon’a ait fakat veda busesi hikayesi tamamen yanlış. Çünkü şairin kızı kendisinden sonra vefat etmiş, şiiri de kızına yazmamıştır.