Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225 Mriya ve özellikleri

Dünyanın en büyük uçağı bir yolcu uçağı olmasa da dışarıdan baktığınız zaman aklınızı başınızdan almaya yeterli bir gövdesi olan kargo uçağıdır. Bu uçak Ukrayna’da üretilmiştir. Yolcu kapasitesi 6 olup, uçağın boş ağırlığı 285 bin kilogramdır.  Uçağın burnundan kuyruğuna kadar olan uzunluğu 84 metre, yüksekliği 18.1 metre ve kanat genişliği ise -sıkı durun şimdi-  88.40 metredir. Her bir kanatta 3 tane ZMKB Progress D-18 turbofan motor bulunuyor, yani toplamda 6 adet motor vardır.

Antonov AN-225 MRIYA

Antonov AN-225 Mriya, Antonov firmasına ait olan bir başka büyük uçak olan 4 motorlu Antonov AN-124’ün daha büyük halidir. Bu uçağın tasarımı ve hazırlanması 1984 ile 1988 yılları arasında tamamlanmıştır. Şu anda bu uçaktan sadece 1 tane üretilmiştir. Aslında firma aynı uçağın ikincisine başladı fakat ekonomik nedenlerden dolayı Antonov’un ikinci uçağı tamamlanmadı. Şu anda zannedersem uçağın yüzde 70-80’ni tamamlanmış vaziyette hangarda bekletilmektedir.

Antonov AN-225 özellikleri

Antonov AN-225-Mriya ilk başlarda Buran uzay aracını taşımak için inşa edilmiş olsa da günümüzde aşırı büyük kargoları taşımada kullanılmaktadır. Bu arada Mriya, Ukrayna dilinde “Hayal” anlamına gelmektedir. Uçağın iniş takımlarında toplamda 32 tane lastik bulunmaktadır. Ön inmiş takımında 4 tane, sağ ve sol iniş takımlarında ise 14’er taneden 28 tane lastik bulunmaktadır.

Antonov 225 kaç tane var?

Dünyada aslında iki tane üretilmiş olsa da şu anda aktif olarak çalışan sadece 1 tane Antonov uçağı bulunuyor. İkincisi ekonomik nedenlerden dolayı tamamlanmadı. Hangarda şu anda bekletilmektedir. Kim bilir, belki de ilerleyen zamanlarda yatırım alarak kalan kısımlarını da tamamlayabilirler.

Antonov 225 şu an nerede?

Dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov, 2001 yılında ticari anlamda faaliyetlerine başladı. 1988’den 2001’e kadar Sovyet Birliği tarafından roket taşımacılığında kullanılıyordu. Uçak, normal olarak Ukrayna’da beklemektedir. Uçağın değeri için 2016 yılında 250 milyon dolar olduğu ifade ediliyordu.

Uçak, şu anda üretim yeri olan Ukrayna’da hangarda beklemektedir.

Antonov AN-225 ne kadar büyük?

Antonov’un ne kadar büyük olduğunu anlayabilmek için içine sığabilen şeylere bakıp, kıyas yapmak daha iyi olacaktır. Kargo kapasitesi 43.3 x 6.4 x 4.4 metre olup, bu alana tren vagonlarından helikopterlere, yakıt tanklarından gemilere kadar normal uçaklarla taşınması mümkün olmayan kargoları yükleyebilirsiniz.

Antonov 225 kaç ton yakıt alıyor?

Şöyle ki uçakta bulunan 6 adet Progress D-18T turbofan motorları çalıştırıp saatte 850 km giderek yaklaşık 12 saatlik uçuşu gerçekleştirebilmesi için 300 ton yani 300.000 kg yakıt alması gerekiyor. Buradan uçağın saatte -ağırlığına bağlı olarak- 18 ile 20 ton arasında yakıt tükettiğini söyleyebilirim.

Antonov AN-225 kaç ton yük taşır?

Bunu isterseniz insan sayısıyla kıyaslayarak cevaplayayım. Eğer bu uçağın kargo bölümlerine koltuk yerleştirilmiş olsaydı, 1500 kişiyi taşıyabilecekti. Bu da bilinen en büyük yolcu uçağının 3 katı daha büyük bir sayıdır. Yahut da gemilere yüklenen konteynerlardan 16 tane, normal arabalardan da 50 tane içine sığabilir. Antonov AN-225 kaç ton yük alır diye merak ediyorsanız, uçağın kalkış yapabilmesi için en fazla 640 ton ağırlığında olması gerekiyor. Yakıtı ve uçağın ağırlığını çıkardıktan sonra maksimum 250 ton kargo ağırlığı alabileceğini söyleyebilirim.

Antonov AN-225 yolcu sayısı / kaç kişilik

Bu uçak resmi olarak 6 mürettebatı taşıyabiliyor. Fakat eğer uçağı normal yolcu uçağına çevirmiş olsanız 1500 kişiye kadar yolcu taşıyabilirsiniz. Resmi olarak dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225, 6 mürettebat ekibini taşıyabiliyor.

Dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov AN-225

Şimdilik Antonov AN-225’in özellikleri ile alakalı aklıma gelenler bu kadar olup, daha fazla bilgi almak isterseniz resmi internet sitesine şuraya tıklayarak, Türkçe bilgi için de Wikipedia sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer bu içeriği beğendiyseniz yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmayı unutmayınız. 🙂

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Nedendir bilmiyorum ama bu uçağa (Antonov AN-225) ayrı bir ilgi ve alakam vardı. Bugün öğrendim ki Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu savaşta bir daha uçamayacak şekilde tahrip edilmiş. Üzüldüm. Dünyada tek bir tane olan bu devasa uçak artık yok. Ne diyeyim. Savaş, yıkmaktan başka bir şey değildir.