Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Nakibüleşraf nedir? Nakîbü’l eşrâf ne demek? Kısaca açıklama!

Nakibüleşraf  nedir? Osmanlı Devleti zamanında, Peygamber soyundan gelen ve bu soydan gelen kişilerin kayıtlarını tutan kişilere verilen sıfattır. Nakibüleşraf kelime anlamı ne demek diye soracak olursanız onu da şöyle izah edelim.  Nakip, sözlük anlamı itibariyle “başkan, bir topluluğu temsil eden” anlamlarına gelmektedir. Eşraf ise Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma ile amcası oğlu Hz. Ali’nin soyundan gelenlere verilen bir başka isimdir. Yani nakibüleşraf kelime anlamı olarak peygamber soyundan gelen kişilerin başkanı olarak düşünülebilir.

Genellikle bu kişilere peygamber soyundan oldukları için kolaylık sağlanır. Devlet tarafından verilen bir mevkiidir. Asıl gaye Peygamber’e olan hürmet ve sevginin bir göstergesidir. Bu soydan olan kimselere işleri halletmede ayrıcalık tanınmaktaydı.

Ayrıca bu ünvana sahip olan kişiler direkt olarak sadrazam ile irtibata geçebiliyor, işlerini hallettirebiliyorlardı. En öne çıkan görevleri şu şekildedir:

  • Bayramlarda dua etmek,
  • Savaş esnasında sancak altında dua etmek,
  • Kur’an okuyup, salavat çekmek,
  • Kılıç alayında padişaha kılıcını kuşandırmak

Daha fazla bilgi almak için İslam Ansiklopedisi içinde bulunan açıklamaya şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Osmanlı Devleti haricinde Memlük Devleti ve Abbasi Devleti de böyle bir makamı kullanmışlardır.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.