Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Amerikan pasaportuna başvurdum 2 aydır gelmesini bekliyorum

2015 yılında green card ile Amerika’ya geldim. 5 yıllık süremi doldurduktan sonra Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulundum.

Maalesef Amerika’da bürokrasinin çok yavaş işlediğini belirtmek istiyorum. Belki covid nedeniyle işler yavaşlamış olabilir ama bu kadar da olmaz kardeşim.

Vatandaşlık için başvuru yaptım. Yaklaşık 1 yıl sonrasına mülakat için tarih verdiler. Neyse gittim. Vatandaşlık sınavını da geçtim. Vatandaşlığımı aldım.

Her şey güzel. Dedim hazır vatandaşlığı almışım bir de pasaport başvurusunda bulunayım. Hoş Türk pasaportum da var. Şimdilik ihtiyacım yoktu ama ne olur ne olmaz diye bulunsun istedim.

Yav arkadaş! 2 ay oldu halen ortada pasaport yok. Ne bir haber var ne de bir gelişme. Anlamıyorum. Bazı insanlar 2 hafta içinde pasaportu aldıklarını söylüyor. Bazıları da benim gibi aylarca bekleyip duruyor.

Bir tanıdığımın çocuğu için geçen sene pasaport başvurusunda bulunmuştuk. O da benim gibi 3 buçuk ayın sonunda alabildi. Hadi dedik korona filan olabilir. Şimdi ne korona var ne de başka bir salgın.

Anlayacağınız Amerika’da bürokrasi çok yavaş işliyor. Aceleniz yoksa sorun yok. Ama diğer türlü tam bir karın ağrısı. Vesselam.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.