Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Mustafa Seyran Kimdir?

Mustafa Seyran kimdir diye bir soru sorduğumuzda belki de birçok kişi için bir şey ifade etmeyecektir. Fakat “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “Yalnız Benim İçin Bak Yeşil Yeşil”, “Unuttun mu aşkımıza ettiğin yemini” gibi şarkıları söyleyince herkese tanıdık gelecektir. İşte bu dillere pelesenk olmuş ünlü şarkıların bestekârı Mustafa Seyran’dır.

Mustafa Seyran, 1932 yılında Konya’da dünyaya geldi. Ailesi onun müziğe olan ilgisini bilse de sanatçı olmasına karşıydı. Liseyi sanat okulunda okudu. Bir gün ailesinin izni olmadan TRT yarışmalarına katıldı. Oradan tüm ülkeye kendisini tanıttı. Günden güne yayılan namına karşı ailesi de karşı duramadı.

TRT arşivlerinde 20’den fazla bestesi bulunmaktadır. Maalesef henüz hayatının 41. yılındayken Konya’da geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle vefat etmiştir.

Mezarının taşında “Elbet bir gün buluşacağız” ve “Kapat gözlerini kimse görmesin” notu duruyordu. Zannedersem mezar taşı yenilenmiş ve bir tarafında “Bestekâr Mustafa Seyran” diğer tarafında ise “Elbet bir gün buluşacağız bak yeşil yeşil” yazmaktadır.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.