Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

En şiddetli deprem kaç şiddetinde ve nerede olmuştur?

10 ilimizde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 yıkıcı depremin ardından insanlar bugüne kadar kaydedilmiş en şiddetli deprem kaç şiddetinde ve nerede olmuştur diye merak etmeye başladı.

Şiddetli depremler

Bununla beraber birkaç yıl önce bazı şahısların İstanbul’da 13 şiddetinde bir deprem olacak tahmini geldi aklıma. O deprem 2022 yılında gerçekleşmedi ve adamın tahmini tutmadı. Fakat acaba en şiddetli deprem kaç büyüklüğünde olmuştur? Bugüne kadar en yıkıcı deprem nerede ölçülmüştür? Bu soruların cevaplarını da merak etmedim değil.

En şiddetli deprem kaç şiddetinde olmuştur?

Sizler için araştırdım. Bugüne kadar ölçülmüş en şiddetli deprem 8.9 büyüklüğünde 2 defa gerçekleşmiştir. Bunlardan bir tanesi 31 Ocak 1906 tarihinde Colombiya-Ekvator bölgesinde ve diğeri de 2 Mart 1933 tarihinde Sanriku-Japonya bölgesinde meydana gelmiştir.

Yani bugüne kadar ölçülebilmiş en şiddetli deprem 8.9 büyüklüğündedir ve bu ciddi bir rakamdır. Eğer o şahsın dediği gibi 13 şiddetinde bir deprem meydana gelecek olsa taş üstünde taş kalmaz diye düşünüyorum.

En şiddetli deprem kaç büyüklüğünde olur?

Bununla birlikte insanlar en şiddetli deprem kaç büyüklüğünde olur diye de düşünmeden edemiyor. Bu soruya maalesef verebilecek bir cevap bulamadım. Fakat genel olarak dünya üzerindeki depremler Richter ölçeği denilen bir ölçü birimiyle ölçüler ve bu sistemin skalası 0 ile 9 arasındadır. Yani olası bir şiddetli depremde cihaz en fazla 9 şiddetindeki depremi ölçebilecek kapasiteye sahiptir.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.