Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Deprem kader midir? TV’de deprem tartışması işe yarıyor mu?

Maraş merkezli depremden sonra 10 ilimizde 32 bine yakın can kaybının olduğu resmi rakamlarla açıklandı. Sosyal medyada insanlar 100 bine yakın can kaybının olması ihtimalini konuşuyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Fakat sormak istediğim daha doğrusu tartışmak istediğim bir konu var: Deprem kader midir?

Devlet büyükleri, milletvekilleri veya bazı ünlü isimler çıkıp “deprem kaderdir” yapabilecek bir şey yok deyip işin içinden sıyrılmak istiyorlar. Ben buna katılmadığımı belirtmek istiyorum. Deprem kesinlikle kader değildir.

Deprem kader değildir çünkü Japonya’da bizdekinden çok daha şiddetli depremler yaşanıyor. Kaliforniya, Şili’de, Meksika’da daha şiddetli depremler oluyor. Oralarda deprem kader olmuyorken neden bizim gibi ihmalin, umursamazlığın olduğu ülkelerde deprem kader oluyor?

Hatay’da eğer mütehhitler binalardan çalmasalardı, inşaat sahipleri depreme dayanıklı binalar yapmış olsalardı şimdilerde 32 bin kişinin can kaybını konuşuyor olur muyduk? Eğer binaları sağlam yapmış olsalardı 100 binlerce yaralı olur muydu?

Belki yine deprem olacaktı. Belki yine maddi hasar olacaktı ama belki de bu kadar ölümüz olmayacaktı. Evet. Deprem tabii ki doğal bir afettir. Dünyanın her yerinde yaşanabilir. Her an meydana gelebilir. Adı üstünde, doğal afet. Fakat insanları öldüren kesinlikle deprem değil, ihmaldir.

Deprem kader değildir!

Deprem kader değildir!

Binaları diken kişiler şerefli olsalardı, üç kuruş daha fazla kâr etmek yerine temelleri, kolonları demirle doldurup sağlamlaştırsalardı ve devlet dediğimiz kurumlar da denetimlerini doğru bir şekilde yapmış olsalarda o zaman yaşanan depremde can kaybı olsaydı bile “KADER” deyip geçerdik.

Ama durum böyle değil. Ortada çok ciddi bir ihmal, çok ciddi bir hırsızlık söz konusu. Hırsızlık yapılmış çünkü binanın malzemesinden çalınmış. Hırsızlık yapılmış çünkü denetimler ya hiç yapılmamış, ya yeterince yapılmamış.

Sonuç mu? Depremin 9. gününde güncellenmemiş rakamlara göre 32 bine yakın can kaybı ve 100 binlere ulaşabilme ihtimali. Yorum yok. Söyleyecek söz de yok.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Devlet bu binaları yapanlardan tek tek hesap sormalı. Binlerce kişi öldü gitti. İş bununla bitmiyor. Yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Bir o kadar mağduriyet. Kesinlikle hesap sorulmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalı bunun sorumluları.

  2. Deprem bence de kader değil ama sayın Nihat Hatipoğlu ile sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın arası epey açılacak gibi. Nihat Hoca galiba sabah yürek yiyerek uyanmış. Erdoğan’ın deprem kaderdir sözüne karşın Nihat hoca da “Deprem kader değildir” ifadelerini kullandı.

    Acaba Nihat Hatipoğlu’na bu açıklamasından sonra bir şey söylenmiş midir?

  3. Gereken önlemler alınmadan, kontroller yapılmadan, binalardaki malzemeler çalınmaya devam ederse ortada ihmal söz konusudur ve bu kader olmaktan çıkar. Yani kader olayı işin tabii ki farklı bir boyutu ama depremde yıkılan binalar gerekli tedbirler alınmadığı için yıkılıyorsa bu ihmalden başka bir şey değildir.