Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Nirvana TDK kelime anlamı nedir? Nirvanaya çıkmak ne demek?

Bugün nirvana nedir başlıklı bu içerikte nirvanaya ulaşmak ne demek, nirvanaya çıkmak anlamı nedir gibi konuları konuşacağız. Doğrusunu söylemek gerekirse Nirvana kelimesini gündelik yaşamda nadiren de olsa kullanıyorum fakat tam olarak kelime anlamını bilmiyordum.

nirvana ne demek

Nirvanaya ulaşmak nedir?

Araştırdım. Öğrendim. Nirvana, kelime kökeni olarak Sanskritçe bir kelime olup her türlü istekden, duygudan arınmış, ruhani bir seviyeye ulaşma anlamına geliyor.

Gündelik yaşantıda nirvanaya ulaşmak, zirveye ulaşmak ya da ulaşabileceğin en rahat noktaya ulaşmak anlamına geliyor. Bir şeyi kafaya takmamak, hiç bir şeyden etkilenmemek anlamlarına da geliyor.

Nirvana ve Fenafillah arasındaki bağlantı

Eski türkçede “fenafillah” diye bir tabir vardı. Tabii bu kelime de arapça kökenli bir kelimedir. Anlamı ise ölmeden dünyevi arzulardan arınıp ölmüş gibi olmak, Allah’ı bulmak veya Allah’a ulaşmak anlamlarına da gelir.

İşte nirvanaya ulaşmak deyimi de bir bakıma bizdeki Fenafillah gibi bir şeydir. Tabii günümüzde birçok yerde ve farklı anlamlarda kullanılıyor. Nirvanaya ulaşmak, zevkin doruklarına ulaşmak anlamına da gelir.

Nirvana hangi dinde var?

Nirvanaya ulaşmak uzak doğu dinlerinden “Budizm” ya da “Maniheizm” gibi geleneksel dinlerde bulunuyor. Günahlardan arınma, temizlenme, paklanma anlamında kullanılır.

Nirvana bir müzik grubudur

Bunların yanı sıra birçok kişinin özellikle 1970’li yıllar ile 2000’li yıllar arasında doğmuş kişilerin bilebileceği bir müzik grubunun adıdır. Nirvana grubu, 1987 yılında Kurt Cobain ve Krist Novoselic tarafından kurulmuş ve pop müziğe yön vermiş bir gruptur.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.