Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Gırgır Şamata ne demek? Gırgır nedir? Şamata nedir?

Gırgır şamata yapmak ne demek? Muhtemelen size de söylenmiştir çocuk olduğunuz zamanalarda “Şamata yapma” ya da “gırgır şamatayı bırak” gibi sözler.

Evet bu kelimeler genellikle alay eden, olayları şakaya vuran, yerli ya da yersiz eğlenen insanlar için kullanılmaktadır.

Gırgır’ın anlamı nedir?

Gırgır kelimesi eskiden halıların üstündeki tozları ve pislikleri kaldırmak için kullanılan bir küçük ev aletiydi. Eğer 2000 yılından önce bir çocukluk geçirmişseniz muhtemelen sizin evde de gırgır kullanılmıştır. Aşağıya gırgır ile alakalı bir resim bırakıyorum.

Gırgır nedir?

Şamata ne demek?

Şamata, kelime anlamı itibariyle “gürültü, patırtı, ses cümbüşü” anlamına gelmektedir. Eskiden sıkça kullanılan bu kelime, bir işi alaya alan, dalga geçen insanlar için “alayı bırak” ya da “dalga geçmeyi bırak” anlamında “şamatayı bırak” şeklinde kullanılırdı.

Gırgır şamatayı bırak nedir?

Bir de “gırgır şamatayı bırak” şeklinde bir deyim vardır. Bu da şamata ile benzer bir şekilde kullanılıyor. Gırgır kelimesi yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere dönen bir mekanizma olduğu için “işi yokuşa sürmeyi, alay etmeyi kes” anlamında şamata ile birlikte kullanılır.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.