Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Kaç defa day trades yapma hakkımız var? (Robinhood, WeBull, Fidelity..)

Merhaba arkadaşlar. Robinhood, WeBull ve diğer uygulamalar ile alakalı zaman zaman yaptığım paylaşımlara bugün day trades limitleri ile devam edeceğim. Burada dikkat edilmesi gereken husus hesaptaki paranın miktarıdır. Eğer hesabınızda $25.000’dan fazla para varsa zaten day trade limiti sorununuz yoktur. Ancak bu işe yeni başlayanlar genelde cüz’i miktarlarla işe başlayıp, öğrenmeye çalıştığından day trade olayı kafaları karıştırmaktadır. Öncelikle day trade ayarlarının olduğu sayfaya gitmeyi öğrenelim. Hazırsanız başlayalım.

Robinhhod day trades nedir?

Öncelikle Day Trade detaylarının olduğu sayfaya gitmeyi öğrenelim. Öncelikle yapmanız gereken yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Robinhood’a girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada sağ alt tarafta bulunan insan ikonuna tıklıyoruz.

Robinhood day trade günlük al sat limiti

Bu noktadan sonra karşımıza Free Stocks, Investing, Transfers gibi butonların olduğu bir sayfa çıkacaktır.  Burada “Investing” yazan butona tıklıyoruz.

Robinhood'da günlük kaç defa hisse alıp satabiliyoruz.

Bu noktadan sonra sayfayı aşağıya doğru kaydırdıkça altlara doğru Day Trades olan bölüme geleceksiniz. Eğer iPhone kullanıyorsanız genelde sarı çerçevenin içinde olan kısımda yeşil çemberler görünmez. Android kullanıyorsanız yukarıda olduğu gibi hiç kullanmamış olsanız bile yeşil çemberler yukarıdaki gibi görünecektir.

Eğer günlük day trade limitine ulaşmışsanız bu kutucukların içi yeşil boya ile boyanacaktır. Eğer 1 tane day trade yapmışsanız 1 kutucuk yeşil olacaktır. Kilitli olan buton ise sizin limitinizi göstermektedir. Eğer o kiliti açarsanız 90 gün boyunca Robinhood üzerinden hiç bir şekilde hisse satın alamayacaksınız. Sadece mevcut hisselerinizi satabileceksiniz.

Day Trade nedir?

Şimdi gelelim en önemli kısma. Day Trades, adından da anlaşılacağı üzere günlük ticaretler anlamına geliyor. Eğer hesabınızda 25 bin dolardan az para varsa Securities and Exchange Commission (SEC) size bir sınırlama getiriyor. Burada 5 işlem günü içerisinde en fazla 3 day trade yapma hakkınız oluyor. Eğer 4. day trade işlemi yaparsanız 90 günlük ceza alıyorsunuz. Bu süre zarfında hiç bir şekilde hisse satın alamaz, ancak mevcut hisselerinizi satabilirsiniz.

Ben konuya her zaman olduğu gibi $RUN (Sunrun) üzerinden örnek vererek devam edeceğim. Diyelim ki bugün $RUN’dan 1 adet hisseyi $60.29’dan satın aldınız. Gün içerisinde $RUN değer kazanarak $65.53’e ulaştı. Siz bu seviyede yeterince kar ettiğinizi düşünüyorsunuz ve 1 hissenizi satmak istiyorsunuz. Sabah satın aldığınız $RUN’ı akşama doğru satarsanız 1 tane day trade hakkınızı kullanmış oluyorsunuz.

Hikaye devam ediyor. Ertesi gün uyandınız ve bu defa $TSLA almak istediniz. Sabahleyin $TSLA’yı $629’dan satın aldınız ve akşama doğru değeri $689 oldu ve satmak istediniz. Hisseyi sattığınız zaman 2. defa day trade yapmış olacaksınız ve Robinhood size 2. defa day trade yaptığınızı hatırlatacak.

Eğer 5 günlük zaman diliminde bu işlemi 3 defadan fazla yaparsanız yani 4. defa yaparsanız 90 günlük ceza süresi ertesi gün başlayacaktır.

Bir de şöyle bir durum var ki bu durumda day trade yapmış olmazsınız. Diyelim ki dün $RUN’dan 1 adet hisse satın aldınız ve bugün o hisseyi karlı veya zararlı sattınız. Yine bugün aynı hisseyi bir daha satın aldığınızı varsayalım. Eğer o hisseyi bugün satmazsanız sorun yok. Eğer satarsanız 1 day trade hakkınızı aynı gün içinde alıp satmak istediğiniz için harcamış olursunuz.

Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Yazmadığım noktaları yorum alanından belirtirseniz memnun olurum.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Evet Harun bey,

    Paranın hesabınıza geçmesi 3-5 gün sürebilir. Muhtemelen parayı aktardığınızda şu tarihte hesabınızda olacaktır demiştir. Hesabınızdaki kısıtlama para hesabınıza geçtiği anda kalkacaktır. Yani işlem yapmaya devam edebileceksiniz.