Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

İran’ın neden iki bayrağı var? İran bayrağı ne anlama geliyor?

Bazı insanlar İran’ın neden iki bayrağı var diye merak edebilir. Hemen izah etmeye çalışayım. Bir tanesinde İslam cumhuriyeti İran’a ait olan simgeler var diğeri de İran devriminden önce kullanılan bayraktır.

Şu anda resmi olarak kullanılan İran İslam Cumhuriyeti bayrağında kullanılan simgeler ve anlamları şu şekildedir:

İran bayrağının anlamı nedir?

Beyaz zemin üzerinde olan işaretin anlamı aslında arapça “Allah” lafzıdır. Sadece hat ile yazıldığından dolayı ilk bakışta farklı görünmektedir.

Yeşil ve kırmızı alanlarda olan simgelerde ise aslında “Allah-u Ekber” yazmaktadır. Malumunuz olduğu üzere bunun adı tekbirdir ve bayrağın üzerinde 22 defa yazılmıştır. Bunun 22 defa yazılmış olmasının nedeni ise İran’da kullanılan takvimde İran devriminin 22 Bahman’a denk geliyor olmasıdır. Bu tarih Gregoryen takvimine göre 11 Şubat’a isabet etmektedir. Bu nedenle bayrağın üzerinde 22 defa “Allah-u Ekber” yazmışlardır.

İran İslam Cumhuriyeti Bayrağı anlamı nedir?

Ayrıca bayrakta kullanılan renklerin anlamı ise şu şekildedir:

  1. Yeşil: Mutluluu, birliği ve doğayı temsil eder.
  2. Beyaz: Özgürlük ve barışı temsil eder.
  3. Kırmızı: Şehadeti temsil eder.

İkinci bayrak ise aşağıda resimde görülen yine “Yeşil, beyaz ve kırmızı” renklerin hakim olduğu ve ortada gücü temsil eden aslan figürü bulunmaktadır.

İran'ın eski bayrağı

Özellikle devrimden önce başka yerlere yerleşen İran vatandaşları tarafından kabul edilen diğer bayrağın ömrü ise 500 yıldan fazladır. Milattan sonra 1500 yılında Safaviler tarafından kullanılmaya başlanan bu bayrak resmi olarak kullanılmasa da yurtdışında yaşayan İranlılar tarafından

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Güzel bir paylaşım olmuş. Araştırma için teşekkürler. Bu tarz paylaşımlarınızın devamını bekleriz.