Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Bir adın kalmalı geriye şiiri kimin? Kim yazdı bu şiiri?

Bir adın kalmalı geriye diye başlayan şiirin Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait olduğu iddia ediliyor. Değil. Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait bütün şiirlerin yer aldığı kitap Dergah yayınları tarafından çıkarılmış fakat o kitapta bu şiir yer almamaktadır.

Aykut Kuşkaya şiirin sahibini açıkladı

Ben de yeni öğrendim açıkçası. Geçen gün Aykut Kuşkaya’nın Youtube üzerinden #evdekal karantina konserlerinden birini şuradaki bağlantıdan izledim. Orada Aykut Kuşkaya, bir turne sırasında İbrahim Sadri’nin bu şiiri yazdığını ve 3-4 gün sonra da şarkıya beste yaptığını söyledi.

O da internette bilinen yanlışlardan muzdarip. Kendisi de bu tarz yanlışların çok olduğunu ve bir adın kalmalı geriye şiirini yazan kişinin Ahmet Hamdi Tanpınar değil, İbrahim Sadri olduğunu söylüyor.

Bir adın kalmalı geriye şiiri

Aykut Kuşkaya ile İbrahim Sadri’nin düet yaptığı bu güzel şiiri (bir adın kalmalı geriye) de ekledim. Dinlemek isteyenler olabilir düşüncesiyle.

Bu arada biraz araştırdım da Nazım Hikmet, Canan Tan ve daha birçok kişiye ait olduğunu söyleyenler de var. Galiba Canan Tan’a ithaf edilmesinin nedeni kitaplarında yer vermiş olması olabilir fakat Nazım’a da ait değil.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Ben ilk ibrahim sadriden dinlemiştim bu şiiri açıkçası kimin olduğunu da bilmiyorum 😀 Google’a ibrahim sadri bir adın kalmalı geriye yazınca geldim buraya. Ne alaka anlamadım.

  2. Ben de bir adın kalmalı şiiri Ahmet Hamdi Tanpınar’ın diye biliyordum. Enteresann..