Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Şanlıurfa’nın en büyük aşiretleri hangileridir?

2021 yılında her ne kadar aşiretçilik sistemi azalmış olsa da bildiğim kadarıyla Şanlıurfa’da halen aşiretçilik sistemi eskisi gibi olmasa da devam ediyor. Aşiret demek büyük aile demektir. Kötü bir anlamı yoktur. Kalabalık aile bireyleri olan büyük aileler aslında birer aşirettir.

URFA’NIN EN BÜYÜK AŞİRETLERİ

Her neyse burada urfanın en büyük aşiretleri hangi ailelerdir, nerede yaşıyorlar gibi konuları tartışacağız. Ben bildiğim aşiretleri yazacağım ama araştırdığım kadarıyla Urfa’da onlarca aşiret yer alıyor. Buraya gelen urfalılar kendi aşiretleri ile alakalı bilgi paylaşırsa memnun olurum.

Benim bildiğim ve sürekli haberlerden duyduğumuz Şanlıurfa’nın en büyük aşireti İzol ailesinin mensubu olduğu İzol aşiretidir. Sonrasında Bucak aşireti, Şeyhanlı aşireti, Mersavi aşireti gibi aşiretler de sürekli adlarını duyduğumuz aşiretlerdir.

  1. İzol aşireti
  2. Bucak aşireti
  3. Şeyhanlı aşireti
  4. Mersavi aşireti
  5. Karageçili aşireti
  6. Beskiler aşireti
  7. Badıllı aşireti
  8. ve dahası…

Bunları kendi aralarında sıralarsak eğer hangisi kalabalıktır bunu bilemiyorum ama bazı internet sitelerinde İzolların, Bucaklardan kalabalık olduğu, Bucakların da Şeyhanlı aşiretinden kalabalık olduğu yazıyor. Bu doğru mudur? Bilenler paylaşabilirler mi?

AŞİRETİNİZİ YAZMAYI UNUTMAYIN

Sonrasında Badıllı, Karageçili, Hartavi, Rışvanlı, Acemler gibi daha başka kalabalık aşiretler de bulunuyor. Peki siz hangi aşirete bağlısınız?

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Yaw keke hani nerede diğer aşiretler? Yazmadığın daha bir sürü aşiret vardır. Dinar aşireti, karahan aşireti, pijan aşireti vs.. Bir de bu aşiretlerin sıralaması neye göre? Urfanın en büyük veya kalabalık olma sıralaması mıdır?