Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Amerika’da ücretsiz sağlık sigortası (health insurance) nasıl alınır?

Amerika’da yaşıyorsanız eğer, sağlık sigortası ile alakalı büyük ihtimalle bir veya daha çok sorun yaşamışsınızdır. En azından sağlık sigortası fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu biliyorsunuzdur. E bir de bürokrasinin yavaş ilerlemesi insanı çileden çıkartmaya yetiyor da artıyor bile. Ama yine de Amerika’da ücretsiz sağlık sigortası nasıl alınır diye merak ediyorsanız bu yazımdaki detaylar işinize yarayabilir.

Amerika’da ücretsiz sağlık sigortası alma

Zamanımın kısıtlı olması nedeniyle maalesef bu konuyu tamamlamadan yayınlamıştım. New Jersey için ücretsiz sağlık sigortası nasıl alırınır sorusunun cevabı ve detayları aşağıda paylaşılmıştır. Lütfen tartışmaya katılarak merak ettiğiniz soruları sorunuz.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Amerika’da ücretsiz sağlık sigortası almak istiyorsanız gelir durumunuzun düşük olması gerekiyor. Yani eğer State yani eyaletin size ücretsiz olarak sağlık sigortası vermesi için böyle bir şartı var. Eğer geliriniz yoksa, geçimizi yapmakta zorlanıyorsunuz ve devletin size bu konuda yardımcı olması gerekiyor mantalitesi burada da geçerli. Fakat bundan istifade etmek isteyen uyanıklar da yok değil. Gelir durumunu gösteren bir tabloyu aşağıda paylaşıyorum. Bu tabloya göre bekar olanların, evli olanların ve çocuklu ailelerin gelirlerine göre hangi aralıklarda ücretsiz sağlık sigortası alabileceklerini göreceksiniz. Bu tablo her eyalete göre değişkenlik göstereceği için lütfen yaşadığınız bölgenin yetkili sitelerine girerek gelir durumunu kıyaslayınız. Bu tablo New Jersey eyaleti için geçerlidir.

    new jersey nj health insurance income table

    Yukarıdaki tabloya göre bekar olan bir yetişkinin (19 yaşından büyükler) aylık $1482’dan daha az bir gelirinin olması gerekiyor ki ücretsiz bir şekilde sağlık sigortasından yararlanabilsin. Benzer şekilde 4 kişilik bir ailenin aylık gelirinin en fazla $3048 olması gerekiyor. Bundan fazla geliri olanlar maalesef yararlanamıyorlar. Genelde cash (nakit) çalışan insanlar devletin bu hizmetinden yararlanıyorlar. Ne kadar doğrudur? Tartışılır.

  2. Başvuru yapmak için aşağıda paylaştığım bağlantıya tıklayarak nj familiy care başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Bu sitede “kırmızı yıldız” içinde yer alan “Apply Here” butonuna tıklayınız. Yönleneceğiniz internet sitesinde size bazı sorular soracaklar. Bu sorulara doğru bir şekilde cevap verip, başvurunuzu yapıyorsunuz. Eğer geliriniz yukarıdaki tabloyla uyuşuyorsa ve başka bir legal sorununuz yoksa büyük ihtimalle ücretsiz sağlık sigortası alacaksınızdır.

    https://njfc.force.com/familycare/quickstart