Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Alışveriş mağazalarının indirim yapmadan önce fiyatı arttırması

Bir tek bana mı öyle geliyor yoksa siz de aynı hisse kapılıyor musunuz? Alışveriş mağazalarındaki büyük puntolarla yazan indirim reklamlarını görmüşsünüzdür. İster istemez insanı kendisine çeken bir yanı var bu reklamların çünkü psikolojik olarak indirim kelimesini görünce ayaklarımız o yana doğru gidiyor. Hele ki bu ayakların sahibi bir kadınsa mümkün değil o mağazaya girip, bir bakınmamak.

Nereden mi biliyorum? Eşimden. Her hangi bir mağazada bir indirim yazısı görmesin sevgili eşim. Hemen içeri dalıp incelemeye, ürünlere bakmaya başlıyor. Ve ne hikmetse, aciliyeti olmamasına rağmen birkaç çantayla çıkıyor mağazadan. Soruyorum kendisine. Neden aldın? Lazım mıydı? diye “Yok” diyor. “Yok ama ileride lazım olabilir”.

Nedir bu çılgınlık arkadaş? Zaten bu mağazaların yaptığı bu indirimlerden birkaç hafta önce fiyatları kasıtlı olarak arttırdıklarını zannetmiyor, biliyorum. Ne zamandır baktığım bir takım elbise var. Fiyatı biraz tuzlu. Ara sıra kontrol ediyorum gerçek bir indirim yakalayabilir miyim diye. Yakalayamadım doğal olarak. Fakat ufaktan ufağa fiyatta bir artış olduğunu fark ediyorum. Bir gün gördüm ki indirim yapmış arkadaşlar. Bakayım dedim hemen takıma. Gerçekten de indirim uygulanmış ama uygulanan fiyat normal satış fiyatının üzerinde bir rakama uygulanmış. Gerçek fiyatına yapılan indirim ise sadece 30 TL’den ibaretti. Yani sözde uygulanan 30%’luk indirim olan 299 TL hayali bir indirim ve maalesef buna bir çoğumuz kanıyoruz.

Takım çok lazım olmadığı için acele etmiyorum. Ama asıl konumuz alışveriş mağazalarının yaptığı indirimlerdeki kandırmacadır. İndirim bittikten haftalar sonra indirimli fiyatları uygulamaya devam ediyorlar. Ama tabii kimden ne koparılırsa kardır mantığı bu mağazalar için de geçerli. Ne düşünüyorsunuz? Haksız mıyım?

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.