Sosyal Kaynak Latest Articles

Korsanlar neden bant takarlar? Siyah göz bandı ne ise yarıyor?

Korsanların neden siyah bant taktıklarını hiç merak ettiniz mi? Filmler de çokça gördüğümüz deniz korsanları yahut da kimi zaman denizcilerin taktığı siyah bandın nedeni aslında bir gözlerinin kör olmuş olması yahut da daha havalı görünme çabası değildir.

Bunun nedeni gözlerimizle alakalıdır. Muhtemelen siz de deneyimlemişsinizdir. Karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama geçtiğinizde gözlerinizi açamaz, kısa süreliğine görme problemi yaşarsınız. Aynı durum tersi için de geçerlidir. Aydınlık ortamdan karanlık ortama geçtiğinizde kısa süreliğine her şey zifiri karanlıktır fakat bir süre sonra gözleriniz karanlık ortama alışarak göz bebeklerini büyütür ve öncesine göre daha iyi bir görüş sağlar.

Korsanlar sürekli güverte ile kazan dairesi arasında gidip geldiklerinden dolayı bir gözlerini kapatarak, karanlık ortama alıştırıyorlar. Güverteden alt bölümlere geçtiklerinde kapalı gözlerini açarak hızlı bir görüş kazanıyorlar. Bu durum normal zamanlarda pek bir işe yaramasa da savaş zamanlarında saniyelerin çok kıymetli olduğu düşünüldüğü zaman çok mantıklı bir iş yaptıklarını söyleyebilirim.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?