Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Bizim gemimizde ihanetin bedeli soğuk demirdir! Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisini bugün youtube önerilerinde gördüm. Biraz baktım. Oyuncuları arasında Engin Altan Düzyatan (Oruç reis veya Savm reis), Ulaş Tuna Astepe (İshak reis), Yiğit Özşener, Yetkin Dikinciler gibi isimler yer alıyor. Ben yıllar önce bir radyo tiyatrosu dinlemiştim Barbaros Hayrettin Paşa’nın Hatıraları diye. Ertuğrul Düzdağ’ın bir kitabından (Barbaros Hayreddin Paşa’nın Hatıraları) uyarlanan bu tiyatroyla dizinin ilk bölümünü karşılaştırdım da pek bir bağlantı kuramadım. Belki diziye başka zamandan başlamışlardır, bilemiyorum. Her neyse dizinin bir sahnesinde İshak reis tarafından söylenen bir söz hoşuma gitti ve paylaşmak istedim. O söz de “Bizim gemimizde ihanetin bedeli soğuk demirdir“.

Elbette dizi olduğundan dolayı kurgu çok fazla olacaktır. Her ne kadar gerçek hikayelere dayandırılmıştır denilse de yine de çok fazla kurgu olacağından bire bir gerçekleri yansıtmayacaktır. Diziyi izlerken eğlence maksatlı olaya yaklaşıp, gerçek tarihi olaylar gözüyle bakmak doğru olmayabilir. O nedenle sizlerin de yorumlarını merak ettiğimi belirtmek isterim.

Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı Dizis Adam Asma Sahnesi

Bu arada henüz diziyi izlemeye devam ediyorum. İlk dikkatimi çeken ilginç sahnelerden biri de adam asma sahnesi oldu. Sizce TRT gibi genel izleyici kitlesi olan bir TV kanalında böyle bir ölüm sahnesinin yayınlanması ne kadar doğrudur? Tartışmak gerekir.

Hızır reis karakterini canlandıran Ulaş Tuna Astepe’nin sakalını ve saçını kızıla boyasalarmış daha gerçekçi olabilirmiş. Çünkü düşmanlar Hızır reise sakalı ve saçının renginden dolayı Barbaros lakabını takmışlar. Barbaros nedir veya ne demek diye sorarsanız eğer kızıla çalan sakalı olan anlamına gelmektedir. Şimdiki avrupalılar tarafından verilmiştir Barbaros lakabı.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Oruç: Biz seninle bu iki bıçak gibi bir olup bilendik. Karşımıza kim gelirse kestik ama asıl içimizdeki yara büyüdü biz bilendikçe.

    İlyas: Benim de içimi bu yakar ya Ağa Reis. Bir derya sevdasının peşinde mecnun olduk. Karındaşlarımızdan ayrı düştük. Sen ne derdin biz Midilliden ayrılmadan evvel: Biz bu deryaların korsanı değil, sultanı olmak isteriz demez miydin? E ağam bunca vakittir ne yaparız peki? Deniz haramileriyle kapışır, Unita denen ne idüğü belirsiz herifin verdikleriyle geçinir. Bazen ne derim bilir misin ağam?..

    Oruç: Senin dillendiremediğini ben söyleyeyim. Keşke Midilli’den hiç çıkmayaydım dersin..