Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Alimlerin deprem yorumları nelerdir? Hangi alim deprem hakkında ne söylemiş?

Malumunuz olduğu üzere sosyal medyada şu hoca deprem hakkında şöyle söylemiş, bu imam deprem hakkında uyarıda bulundu vs.. gibi paylaşımlar dolaşıyor. Bana alimlerin deprem hakkında gerçek yorumları gerekiyor.

Şimdi şunu öncelikle bir açıklığa kavuşturmak istiyorum. Depremi kimse tahmin edemez çünkü gayb denilen şeyi yani geleceği bilen sadece Allah’tır. Öyleyse alimlerin deprem tahminleri neye dayanıyor?

Burada alimlerin deprem hakkında söyledikleri şeyleri tartışmak istiyorum. Lütfen sağlam bilgilerle hangi alim şahsiyet deprem ile alakalı neler söylemiş paylaşabilir misiniz? Söyleyecekleriniz çok önemli olduğundan lütfen emin olmadığınız konuları yazmayınız. Saygılarımla.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Said Nursi’nin deprem ile alakalı “Allah’ın emri ile gerçekleşmektedir” dediğini biliyorum. Ayrıca yine Risalelerde “Zelzele gibi vâkıalar olan şu hâdisât-ı kevniye, tesadüf oyuncağı değiller” ifadeleri yer alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Sözler’de yer alıyordu.

  2. Diğer alimleri bilmem ama Said Nursi’nin Sözler adlı eserinin 14. Söz’ün de deprem ile alakalı kendisine sorulan sorulara 6-7 cevap verdiğini okumuştum. Maalesef Maraş, Antep, Hatay ve diğer illerimizde yaşanan deprem sonrasında bir kere daha okudum. Yaşadığı dönem ile günümüzü kıyasladım. Pek de farklı değilmiş. Okumanızı tavsiye ederim.

  3. Gerçekten mi? Günümüzde alim mi kalmış onların deprem hakkındaki yorumlarını merak ediyorsunuz. Eskidendi öyle insanların varlığı. Şimdilerde gördüğümüz kadarıyla pek kalmamış. Ülkemize bakınca maalesef bunu görmemek mümkün değil.

  4. Şeyh Nazım Kıbrisi adında bir hoca var. Videolarında 2022 yılında İstanbul’da deprem olacağını söylemişti. Şükür ki 2023 yılına girdik ve tahmini tutmadı. Bu bir yana. Gerçekten 13 şiddetinde deprem olabilir mi? İnternete baktım. Bugüne kadar ölçülebilen en şiddetli deprem 8.9 olmuş. Biri Japonya’da diğeri de Ekvator’da. (31 Ocak 1906 Colombiya-Ekvator ve 2 Mart 1933 Sanriku-Japonya depremleri).

  5. Ensonhaber internet sitesinde İbn-i Sina’nın da deprem ile alakalkı yorumları olduğuna dair bir haber yapılmış. Haberin kaynağı nedir bilmiyorum fakat İbn-i Sina’nın depremlerin havadaki gazların buharlaşması sonucuda yerin altında enerji biriktirdiğini ve bunun da yer yüzünün şekillenmesinde oldukça önemli bir rol oynadığını söylemiş.