Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Hipotermi nedir? Hipotermi neden olur? Kaç derecede olur?

Hipotermi, vücut sıcaklığının olması gereken aralığın altına düşmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık durumudur. Çok ciddi bir problemdir. Uzun süre devam etmesi, insanın ölmesine neden olabilir.

Hipotermi vücutta enerji metabolisminin yavaşlamasına, beyin ve diğer vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Az önce de söylediğim gibi uzun süreli hipotermi olan bir insanın vefat etmesi mümkündür.

Hipotermiyi önlemek için vücut sıcaklığını koruyan uygun giysiler giyilmesi ve vücut sıcaklığının düzenli olarak kontrol edilmesi önerilir.

hipotermi kaç derecede olur

Vücut sıcaklığının 37°C’den düşmesi hipotermi olarak tanımlanır. Ancak hipotermi sıcaklık değerinin belirli bir seviyeyi aşmasıyla tanımlanır, bu seviye genellikle 35°C veya daha düşük olarak kabul edilir.

Hipotermi tedavisi

Hipotermi tedavisi nasıl olur?

Hipotermi tedavisi, vücut sıcaklığının normal sınırların altında olduğu durumlarda uygulanır. Tedavinin amacı, vücut sıcaklığını normal seviyesine çıkararak hastanın sağlıklı bir duruma dönmesini sağlamaktır. Tedavide şunlar yapılabilir:

  1. Isı kaybını önlemek: Hasta içeriye çekilmeli ve hava sıcaklığı artırılmalıdır.
  2. Vücut sıcaklığını artırmak: Hastaya sıcak su banyosu verilebilir veya sıcak su şişeleri vücut sıcağının kritik bölgelerine yerleştirilebilir.
  3. Sıvı takviyesi: Hastaya sıcak su veya sıcak meyve suyu verilebilir.
  4. Acil durumlarda: Eğer hastanın durumu ağırlaşırsa, intravenöz sıvı takviyesi veya solunum desteği gerekli olabilir.

Hipotermi tedavisi konusunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.