Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Büyük deprem ya da büyük felaket nedir?

Büyük deprem, Türkiye’nin 10 ilinde meydana gelen, 88 saniye boyunca yaşanmış ve  yıkıcı felakete neden olan bir doğal afettir. Enkazın boyutları ortaya çıktıkça büyük felaket olarakta anılmaya başlanmıştır.

AFAD verilerine göre ilk deprem sabah 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde ve yerin 8 km derinliğinde meydana geldi. İkinci deprem ise aynı gün içinde ilk deprem 9 saat 5 dakika sonra 13:24’te 7.6 büyüklüğünde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana geldi.

Büyük Deprem nedir?

Durum çok vahim. Kelimelerle anlatılacak gibi değil. Ortada bir ihmal var. Bazı inşaat sahipleri tutuklanmamak için yurtdışına kaçmaya çalıştı. İnsanlar kendi imkanlarıyla ilk 48 saat enkaz altından yakınlarını çıkarmaya çalıştı.

Maalesef olay yerine intikal etmesi gereken AFAD uzmanları, arama kurtarma iş makinaları ve olaya müdahale etmesi için ordu birlikleri zamanında olay yerine gidemedi. Sanki toplu bir akıl tutunması yaşandı, basiret bağlanması oldu.

Büyük deprem üzerinden şu an itibariyle 5 gün geçti. Birkaç saat öncesine kadar yıkılmış bina sayısı 6 bin küsürken yeni gelen açıklamalar yıkılan bina sayısının 16 bin 440 olduğunu gösteriyor.

Büyük depremler

Büyük Felaket’in enkazı bölgedeki gönüllü ekipler ve arama kurtarma ekipleri tarafından didik didik incelenmeye devam ediyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Hepsi de uyumadan, yemeden ve içmeden bir kişiyi daha kurtarabilir miyiz diye uğraşıyor. Aradan 5 gün geçmiş olmasına rağmen halen depremden kurtarılanlar oluyor.

Bugün büyük felaketin üzerinden 5 gün geçti ve açıklaman resmî rakamlara göre -maalesef- 20 bin 213 kişi vefat etti. İl merkezleri ve ilçelerde tespit edilen yaralı sayısı ise 80 bin olarak ifade ediliyor.

7.7 ve 7.6 büyüklüğünde depremler

Yürekler yanıyor. Şu satırları yazarken bir yandan da TV’ye bakıyorum. Az önce bir kişi dağa 116 saat geçmesine rağmen kurtarıldı. Kurtarılan bir insanı görmek biraz olsun rahatlatıyor. En azından bir kişi daha kurtarılabildi diye seviniyoruz.

Sözün özü; büyük depremler, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelmiş biri 7.7 ve diğeri dd 7.6 büyüklüğünde iki büyük depremdir. Bu iki büyük deprem arasında 6.4 ile 6.8 arasında 3 artçı deprem yaşandı.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.