Mustafa Çalışkan
  • 1
ANKET
ASİSTAN

Netflix, Twitter ve Youtube 2020 yılında yeniden kapatılmaz!

  • 1

Poll Results

Please login to vote and see the results.

Sizce Türkiye'de Sosyal Medya'ya kısıtlama gelir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı toplantıda Netflix, Twitter, Youtube genelinde sosyal medyanın gereksiz olduğunu ve bunların kapatılacağını ima eder açıklamalarda bulundu. Yakında gerekenleri yapacağız diyerek Türkiye’de -bence Netflix’in adını boşuna kullanmış olsa da- Netflix, Youtube, Twitter, Facebook, TikTok ve diğer haber kanallarını engelleyebileceklerini söyledi.

Bana göre Z kuşağını engellemek kolay bir iş değildir. Bunu Erdoğan’da biliyor ve zaten bu nedenle engellemek istiyor. Yani muhtemelen kendisine destek vermeyen yeni neslin internetten beslendiğinin farkında olduğundan dolayı insanları tehdit etmeye çalışıyor.

Diyelim ki Erdoğan dediğini yaptı ve sosyal medyaya engel koydu. Dediğim gibi Z kuşağı tamamen farklı bir kuşak olduğundan dolayı engel dinlemeyerek bir şekilde yolunu bularak Youtube, Netflix, Twitter gibi sitelere girmeye devam edecektir.

Daha önce Türkiye’de Youtube engellenmiş ve insanlar VPN uygulamaları ile istedikleri videoları, filmleri, yayınları izlemeye devam ettiler. Aynı şey bu defa da geçerli olacaktır. Yapılacak şey DNS adreslerini değiştirmek kadar kolay olduğundan bence Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defa bu riski almayacak, çok fazla tepki toplamak istemeyecektir.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Paylaş

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

  1. Kapatılmaktan ziyade denetim, kontrol getirilirse daha iyi olur. Kapatmak bir çözüm değildir.

    • 1
Bir cevap ekle

Bir cevap ekle

Gözat!