Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Yurtdışından gelen telefonlar için imei kayıt ücreti 2170 TL oldu!

2021 yılına daha gireli 1 gün olmadı zam üstüne zam haberleri gelmeye başladı. Eskiden insanlar yurtdışından Türkiye’ye telefon götürdüklerinde cüz’i miktarlara aktif edebiliyorlardı. Son 3 yıldır yurtdışından ülkeye getirilen telefonlar için imei kayıt parası o kadar zamlandı ki 2021 yılında da yüzde 9.11’lik bir zam geldi.

Son zamdan önce 1838 TL’ydi. Yani siz ABD’den bir Apple iPhone aldığınız zaman Türkiye’de bu telefonu kullanabilmek için en az 1838 TL para ödemeniz gerekiyordu. 1 Ocak 2021 itibariyle bu tutar maalesef 2170 TL oldu. Ne yalan söyliyeyim bu parayla ABD’de ikinci bir telefon daha alınabilir.

Türkiye’ye telefon götürecekler birkaç defa daha düşünsün. Zaten adamın parası olsa gider Türkiye’den sıfır telefonunu alır başı da ağrımaz. İhtiyacı var ki Avrupa yahut Amerika’dan cep telefonu getirterek iki üç kuruş para saklamak istiyor. Ne diyelim. Umarım bir telefon ücreti almazlar yakında.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Yapsınlar tabi. Türkiye’de bu işi yapan adamların para yemesi gerekiyor. Adamlar o kadar para harcıyor, vergi veriyor. Telefonu ABD’den getirtip satıyo sonra birileri de çıkıp yurtdışından ucuza telefon alıp aradan sıyrılmak istiyor. Yok efenim öyle bir şey. İyi yapıyorlar.