Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Düz duvara tırmanan hayvanlar: Alp Dağ Keçileri

Dünyada o kadar çok canlı çeşidi vardır ki bunların büyük çoğunluğunu çoğu insan hayatlarında bir kere bile görmemiş, hatta duymamışlardır bile. Hem karada yaşayan hem de suda yaşayan canlıları belgeseller sayesinde öğrenmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadığım alp dağ keçileri ile alakalı beni şaşırtan bir bilgiyi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Düz duvara tırmanan alp dağ keçileri

Düz duvara tırmanan alp dağ keçileri


Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere Alp dağ keçileri neredeyse 90 derecelik dik duvarlara tırmanabilen ilginç hayvanlardır. Ortalama olarka 75-100 kilo aralığında olan bu canlılar kendi ağırlıklıkarını yerden metrelerce yüksekliğe kaldırabiliyorlar.

Bunu biraz araştırdığımda düz duvarlara tırmanma nedenlerinin kayalardaki mineralleri emmek olduğunu öğrendim. Tabii bunun yanında başka hayvanlardan korunmak amacıyla da yükseklere çıkıyorlarmış.

Bilim insanları bu yaban keçilerini inceledikleri zaman ayak yapılarının kendi ağırlıklarını taşıyabilecek şekilde geliştiğini ve duvara tutanabilecek şekilde çatallı olduklarını görüyorlar.

alp dag keçileri

alp dag keçileri


Daha da ilginç yanı ise bu hayvanların içinde olan bazı yaban keçilerinin de ayaklarının altında kaba bir derinin olduğu ve bu sayede buz gibi veya kaygan zeminlerde bile rahat tutunabiliyor olmalarıdır.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

  1. Umarım ikinci fotoğrafı drone ile çekmişlerdir 🙂 Diğer türlüyse çeken kişinin önünde eğilmek istiyorum 🙂

  2. Bu sadece alp dağ keçilerine özgü bir durum değildir. Yabani keçilerin çoğu bu şekilde düz olan yerlere tırmanabiliyor. Ama tabi Alp dağ keçilerinin çıktığı yükseklik gerçekten korkutuyor.