Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Windows bilgisayar (Laptop / PC) açılış hızlandırma nasıl yapılır?

Bugün bir arkadaşımın ricası üzerine bilgisayarında bazı güncellemeler, geliştirmeler yaptım. Açma kapama düğmesine bastıktan sonra -abartmıyorum- 10 dakika kadar bekledim Windows giriş ekranını görebilmek için. Şifreyi girdikten sonrada bir o kadar bekledim. Anlayacağınız tam bir işkenceydi. Yalnız arkadaşın bilgisayarında yok yoktu. Ne kadar virüs, malware, trojan isterseniz hepsi cirit atıyordu. Tabii olarak yaptığım tüm aşamaları burada anlatmam mümkün değil. Çok zaman harcadım ancak genel olarak açılış hızınızı biraz olsun arttıraak bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Lütfen bu yöntemin bilgisayarınızı kanatlandıracağını zannetmeyin. Sadece açılışta gereksiz yüklemeleri es geçeceğiz bu işlemle. Bu işlemi birkaç günde bir veya haftada bir tekrarlamanız iyi olacaktır.

Aşağıda paylaştığım görsellerde yaptığım adımları takip ederseniz başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ya da bilgisayarınızda Windows’un kurulu olduğu disk “C” diski ise direkt paylaştığım kodu her hangi bir klasörü açarak, adres çubuğuna adresi yapıştırıp enter butonuna tıklayarak direkt ulaşabilirsiniz.

1 . AŞAMA: WİNDOWS’UN KURULU OLDUĞU SÜRÜCÜYE GİRME

1. Aşama: Windows'un kurulu olduğu sürücüye giriyoruz

Burada genelde Windows’un “C:” klasöründe kurulu olduğunu görürüz ancak bazı zamanlarda bilgisayarı kuran kişi bu sürücüye başka harfler de vermektedir. O nedenle Windows’un kurulu olduğu sürücüye girdiğimizden emin olmalıyız.

2. AŞAMA: WİNDOWS KLASÖRÜNE GİRİYORUZ

2. Aşama: Windows klasörüne tıklıyoruz

Bu aşamada, bilgisayarınızda Windows klasörüne giriyoruz. Burada bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan ana dosyalar yer almaktadır. Bir şeyi silmeden önce çok dikkatli olmalısınız. Yanlışlıkla silinen bir dosya bilgisayarınızın sağlıklı çalışmamasına neden olabilir.

3. AŞAMA: PREFETCH KLASÖRÜNÜ BULUP, TIKLIYORUZ

3. Aşama: Prefetch klasörünü bulup, tıklıyoruz

Bu noktada klavyenizdeki P tuşuna basarsanız kısa yoldan buraya zıplayabilirsiniz. Prefetch klasörünü bulup tıklayınız.

4. AŞAMA: GEREKSİZ DOSYALARI SİLME

4. Aşama: Gereksiz dosyaları silme

Son olarak bu klasöre girdikten sonra CTRL + A tuşlarına basarak, klasör içindeki bütün dosyaları seçiniz. Hepsi, yukarıdaki resimde de görüleceğiz üzere mavi renkle kaplandıysa bu defa da SHIFT + DEL tuşlarına basarak dosyaları silebilirsiniz. Ya da farenizin sağ tuşuna tıklayarak da silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

AÇILIŞ HIZLANDIRMANIN KOLAY YOLU

Yukarıda anlattığım tüm aşamaların yerine isterseniz “C:\Windows\Prefetch” yolunu kopyalarak, bilgisayarınızın her hangi bir klasöründe adres satırına yapıştırıp enterlayarak direkt ulaşabilirsiniz.

Tabii ki bununla uğraşmak yerine bazı ücretli yahut ücretsiz programları kullanarak da bu işlemleri otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Bir sonraki yazım da sizlere Ccleaner programını kullanarak bu aşamayı nasıl ayarlayacağınızı anlatacağım. Normalde kurduğunuzda bu ayarlar otomatik olarak gelmiyor.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.