Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

TWA açılımı nedir? TWA anlamı ne demek?

Bugün Howard Hughes adında bir milyarderin hayatının bir kısmını anlatan The Aviator (Göklerin Hakimi) filmini izledim. Türkçe karşılığı Havacı olsa da filmi Göklerin Hakimi olarak adlandırmışlar Türkçe’de. Her neyse. Orada Howard Hughes’ın sonradan satın aldığı firması olan TWA dikkatimi çekti ve biraz araştırmaya başladım.

Howard Hughes kimdir

Howard Hughes kimdir


Firma 16 Temmuz 1930 tarihinde “Transcontinental & Western Air” adıyla kurulmuş.  Howard Hughes ise şirketin kontrolünü 1939 yılında şirketin hisse senetlerini satın alarak eline almıştır. İkinci dünya savaşının bitmesiyle birlikte şirketi büyütmek isteyen çılgın milyarder devletten aldığı borç paralar ve kendi parasıyla birlikte hayalini bir şekilde gerçekleştiriyor.

Şirket 19 Mayıs 1950’de “Transcontinental & Western Air” adını “Trans World Airlines” olarak değiştirme kararı aldı ve iflas ettikleri 2001 yılına kadar bu ismi kullanmaya devam ettiler.  Şirketin zarar etmeye başlaması 1990’lı yıllarda başlıyor. Ekonomik sıkıntılar yaşayan köklü şirket iflas 1993 yılında iflas ettiklerini beyan ediyor. Daha sonra başka yatırımcıların hisseleri satın almasıyla şirket bir süre ayakta duruyor ve ikinci bir iflas açıklaması da 1995 yılında geliyor. Bu noktadan sonra da yine diğer amerikan firmaları devreye girerek şirketi ayakta tutmaya çalışıyorlar.  Ama pek işe yaramıyor.

Howard Hughes'in milyon dolarlar harcadığı Cehennem Melekleri filmi afişi

Howard Hughes’in milyon dolarlar harcadığı ve yönetmenliğini yaptığı Cehennem Melekleri filmi afişi


17 Temmuz 1996 yılında meydana gelen korkunç “TWA Flight 800” kazası da işin cabası. Bu kazada 230 kişi hayatını kaybetti. Uçak modeli Boeing 747. New York City’den Paris’e giden uçak, kalkışından 12 dakika sonra okyanusun üstünde, yakıt tankında meydana gelen bir patlama nedeniyle parçalanarak, okyanusun içine düşüyor. Bu kaza da şirketi zor duruma sokarak, 1 Aralık 2001 tarihinde tamamen kapanmasına neden oluyor.

Şu anda New York şehrinde bulunan uluslarası havaalanı olan John F. Kennedy havaalanının 5. terminalinde bir otele bu firmanın adını vermişler. TWA HOTEL.

Tabii TWA’nın açılımı sadece Trans World Airlines değildir. Bunun dışında;

  • True Wind Angle
  • Ted Hawkins’in 1992 yılında çıkardığı Watch Your Step albümünde yer alan bir şarkının adı: TWA
  • Texas Wrestling Academy

gibi anlamlara da geliyor. Biraz film, biraz biyografi biraz da bilgi içerikli bu paylaşım ile alakalı eklemek istediklerinizi yorum alanından benimle paylaşabilirsiniz.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.