Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

Zoretanin Kullananlar, zoretanin 20 mg yorumları, şikayetleri, yan etkileri

Zoretanin, etken maddesi izotretinoin olan, jelatinden oluşan her bir kapsülün içinde 20 mg bulunan bir ilaçtır. Kayıtlarda “ZORETANİN 20 mg yumuşak jelatin kapsül” olarak geçmektedir. Ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelerin kesinlikle kullanmaması gerekiyor.

Zoretanin nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse zoretanin güçlü bir sivilce veya akne kremidir. Normal akne giderici ürünlerin işe yaramadığı durumlarda doktor gözetiminde kullanılması gerekiyor.

İçinde sığırdan elde edilmiş jelatin bulunuyormuş. Yani domuz jelatini yokmuş. Bunun haricinde eğer doktor size bu ilacı kullanmanızı söylemişse, yine o söylemeden ilacı kullanmayı bırakmamanız gerektiği prospektüs içinde yazmaktadır.

Zoretanin 20 mg yorum

Zoretanin 20 mg yorum

Zoretanin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle hamileyseniz veya hamile kalma ihtimaliniz varsa kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. Bunun haricinde eğer depresyon içindeyseniz, kendinize zarar verme gibi bir durumun içindeyseniz kesinlikle zoretanin kullanmamalısınız.

Çünkü ilacın yan etkilerinden biri de intihara meyl etme veya kendi kendine zarar verme düşüncesinin oluşmasıdır.

Bunun dışında insan kendi akıl sağlığını kaybettiğini kolay kolay anlamaz. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıysanız annenize, babanıza, kardeşlerinize veya yakın arkadaşlarınıza ruh durumunuzla alakalı, akıl sağlığınızla alakalı takip etmelerini söyleyiniz.

Zoretanin 20 mg yan etkileri

Bu ilacı bir çok ciddi yan etkisi vardır. Zaten bu ilaç normal antibiyotikler veya akne giderici ilaçlar yetersiz kaldığı zaman kullanılması gereken bir ilaçtır. İlacın bazı yan etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Ciltte kuruluk. Özellikle dudak bölgesinde, ağız kenarlarında kuruluk.
 • Ciltte dökülmeler ve kaşıntının görünmesi. İlk başlarda nemlendirici kullanılması tavsiye ediliyor.
 • Cildin hassaslaşması ve renginin kırmızıya dönmesi.
 • Kaslarda ağrı görülmesi. Sırt bölgesinde sızı hissedilmesi.
 • Göz bölgsinde iltihaplanmanın başlaması
 • Karaciğer enzimlerinde yükselme
 • Yağ oranlarında anormal değişiklikler
 • Kansızlık belirtileri
 • Baş ağrısı
 • Burun kanamaları
 • Boğazda kuruluk ve kan gelmesi
 • Saç dökülmesi, kellik başlangıcı (az görülür ama yan etkidir) Tedavi bittikten sonra normale dönebiliyormuş.

Yukarıda sıraladığım zoretanin yan etkileri, en yaygın ve yaygın olanlar olup, detaylı yan etkileri için lütfen buraya tıklayarak ürünün prospektüsünü inceleyiniz. (PDF formatındadır)

Zoretanin 10 ve 20 mg nasıl kullanılır?

Zoretanin, bir antidepresan ilaçtır ve doktor tarafından reçete edilmesi gerekir. İlaç kullanımına dair tavsiyeler, kişisel durumunuz ve diğer kullanmış olduğunuz ilaçlar gibi faktörlere göre değişebilir.

Zoretanin kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla görüşerek, kullanım talimatlarını ve dozajını öğrenmeniz önerilir.

Genel olarak, Zoretanin günde bir kez yutulan bir tablet şeklinde alınır ve içildiğinde suyla birlikte alınması önerilir.

İlaç kullanımına başlamadan önce doktorunuz size belirli bir dozaj önerebilir ve bu dozajın aşılmaması gerektiğini belirtebilir.

Ayrıca, ilacın kullanımına başlamadan önce doktorunuz size olası yan etkileri ve ilacın etkisini artırması için gerekli olan önlemleri de anlatabilir.

Kapsülleri günde 1 veya 2 defa (kilonuza ve durumunuza bağlı olarak değişir) tok karnına almanız gerekiyor.

Birkaç hafta sonunda doktorunuz, sizdeki değişime göre kullandığınız zoretanin dozajını arttırarak 1 mg’a kadar almanızı tavsiye edebilir.

Zoretanin yan etkileri ne zaman başlar

Bu ilaç çok etkili bir ilaç olduğundan dolayı yan etkileri kullanılmaya başlandıktan birkaç saat sonra da görülmeye başlanabilir. Genel olarak insanlar yan etkilerinin ilk haftadan sonra başladığını söylüyorlar.

Dediğimiz gibi bu sizdeki aknelerin seviyesine ve durumuna bağlıdır. Sizin metabolizmanızın nasıl tepkime vereceğine bağlıdır. Herkes için aynı şeyler söz konusu değildir. Fakat anormal bir durumla karşılaştığınızda derhal doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Zoretanin unutkanlık yapar mı?

Maalesef bu konuyla alakalı detaylı ve kesin bir bilgiye ulaşamadığımızdan dolayı çokça merak edilen bu soruya cevap veremiyoruz.

Zoretanin 20 mg yorumları

Sizler de sayfanın altında zoretanin ile alakalı yorumları okuyabilir, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Aşağıda zoretanin kullananlar tarafından paylaşılmış yorumları okuyabilirsiniz. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.