Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Borsada split nedir? Ne işe yarar? Emir bölünmesi olursa ne olur?

Borsa ile yeni yeni ilgilenen arkadaşlar bazı terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyor. Bu nedenle elimden geldiğince ve bilgim el verdiğince burada borsa terimleri ile alakalı açıklamalar yapmaya devam edeceğim. Bugün split nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Her zaman olduğu gibi eksik ve yanlışları lütfen yorum alanından yazarak düzeltiniz.

Split nedir?

Kelime anlamı bölünme, ayrışma, parçalanma olan split borsa da kelime anlamını karşılamaktadır. Wikipedia’da da “stock split” hisse bölünmesi veya hisse sayılarının artması olarak açıklanmıştır. Böyle bir durumda firmanın hisse değeri düşürülerek hisse sayısı düşürüldüğü oranda arttırılır.  Türkçe de ise emir bölünmesi olarak geçmektedir.

Bunu zannedersem bir örnekle açıklarsam daha iyi anlaşılacaktır. Mesela diyelim ki bugün $RUN’ın 1 hissesinin değeri $64 olsun. Sizin de elinizde 10 tane $RUN hissesi bulunuyor. Bu durumda toplam nakit miktarınız $640 olacaktır. Şimdi. Bu firmanın 4:1 split yapma kararı aldığını varsayalım. Yani hisse değeri $64’dan $16’a düşecektir. Eee hisse değeri düşünce, sizin de 10 hisseniz vardı ne olacak şimdi? Para mı kaybedeceksiniz? Elbette hayır. Bu noktada sizin $640 dolarınıza bir şey olmuyor. Eğer hisse 4’e 1 oranında split yaptıysa yani bölündüyse sizin 10 olan hisse sayınız da otomatik olarak 40 olacaktır. Yani siz maddi anlamda bir şey kaybetmiyorsunuz. Bazen şirketler split yapabiliyorlar. Her şirketin gerekçesi farklıdır.

Reverse stock split nedir?

Bir de reverse stock split diye bir terim vardır. Bu da yukarıda anlattığım hadisenin tam tersidir. Genelde penny stocklarda bu işlem uygulanır. Mesela $ONTX diye bir bio firmasının 30 Aralık 2020 itibariyle değeri $0.44’tür. Bu firma da diyelim ki 1:5 reverse split yapma kararı aldı. Sizin bu firmada 10 hissenizin olduğunu varsayarsak reverse split yani tersine split yaptığı zaman  “$0.44 X 5 = $2.2” olacaktır. Yani eskiden $.44 olan hisse değeri şimdi $2.2 oldu ve sizin 10 olan hisse sayınız da bu durumda 2’ye düşecektir çünkü hisse değerinde gerçekte olmasa da fiziki olarak bir artış oldu.

Umarım anlatabilmişimdir. İyi günler.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.