Sosyal Kaynak Latest Articles

Editör

Borsaya yeni başlayanlar için birkaç öneri (1 yıllık tecrübe)

Borsa, -benim bakış açıma göre- aç gözlülerin ve sabırsızların paralarını kaybettikleri bir ortamdır.Çünkü ben de onlardan biriydim. Herkes para kazanmak ister. Herkes kısa yoldan olmasa da fiziki güç harcamadan zengin olmak ister. Bu mümkün müdür? Teknik olarak imkansız değildir fakat borsaya yeni başlayanlar için -acemi şansları yoksa- mümkün değildir.

Genelde acemiler ilk başta ne hikmetse bir şekilde yatırdıkları hisselerden para kazanırlar. Bunun böyle devam edeceğini düşünerek yaptıkları hareketleri devam ettirirler ve birkaç gün sonunda yahut birkaç hafta içerisinde bir de bakarlar ki mevcut birikimlerinin yüzde 10’u belki de fazlası gitmiştir.

Az önce de söylediğim gibi bu hataları yapmış, yaşamış biri olarak sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Bunlardan bir tanesi ve bence en önemlisi artan bir hisseyi gördüğünüzde, eğer yatırım yapmadıysanız üzülmenizi gerektirecek bir şey yoktur çünkü bir şey kaybetmiyorsunuz.

İkincisi kendinize mutlaka bir hedef belirleyiniz. Eğer day trades yapmak istiyorsanız mutlaka bir yüzdelik belirleyiniz. Mesela %1 yahut %2 veya %3 neyse artık birikiminiz ona göre bir limit belirleyiniz. Genelde hesabında $25000’den az parası olanlara günlük al sat yapmalarını tavsiye etmem. Hele ki yenilerse borsa marketinde hiç tavsiye etmem. Bunun gerekçesini day trades limitleri başlıklı yazımda açıklamaya çalışmıştım.

Eğer paranızın hepsini değil de örnek veriyorum $1000 yahut $25000 altında bir miktarla borsayı anlamaya, öğrenmeye çalışıyorsanız bu gibi durumlarda long term yatırım yapmanız daha iyi olacaktır. Şimdi diyeceksiniz bunu nasıl yapacağız? Bunu şu anda bu başlık altında izah etmeyeceğim, ilerleyen zamanlarda detaylı paylaşacağım fakat day trade yapmamanız daha iyi olacaktır.

İkinci maddeye geri dönecek olursak; kendinize belirlemiş olduğunuz bu limitlerde ister kâr olsun ister zarar çıkmayı bilmek gerekir. Diyelim ki $RUN’a yatırdınız paranızı ve %1 hedefiniz var. Eğer bu limite ulaşırsanız aç gözlü olmadan çıkmayı bilmek gerekir. İnsanoğlu 25000 dolar bu hisseye yatırdığında %1 kâr ederse bu 250 dolar etmektedir. Bunun gibi günde 4 farklı hisseden %1 garanti ile çıkarsanız sonuç olarka $1000 kazanmış, yüzdelik olarak %4’lük artış sağlamış olacaksınız. Matematiksel olarak düşünürseniz 1 yılın sonunda gerçekten milyoner olabilirsiniz. Elbette riskleri gözartı etmeyelim, kaybedeceğiniz günleri de unutmayalım.

Üçüncü olarak para kazandığınız veya kaybettiğinmiz stocklardan bir müddet uzak durunuz. Çünkü değer artan bir hissenin düşmeye, düşen bir hissenin de artmaya meyilli olduğunu unutmamak gerekir.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar diyerek, ekleme yapmak isteyenleri yorumlara davet ediyorum. Görüşleriniz benim için değerlidir. Bu benim yöntemimdir ve size göre yanlış yapıyor olabilirim. Selametle.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.