Sosyal Kaynak Latest Articles

MERAKLI

8 adımda Google news başvuru yapma rehberi (2021 güncel kayıt yöntemi)

Google News (Haberler) internet sitesi sahipleri için oldukça önemli bir trafik kaynağıdır. 2019 yılından bu yana Google, yapmış olduğu güncellemeler sonrasında sitesinde belirli kriterleri taşımayan kimseyi Google News’e sokmama kararı aldı.  O gün bugün insanlar Haberler bölümünde çıkmak için elinden geleni yapıyor ve genellikle hüsranla sonuçlanıyor.

Şimdi Google News’e kayıt olmak zor değildir. Bunu aşağıdaki adımları takip ettiğiniz zaman siz de çok rahat bir şekilde yapacaksınızdır. Muhtemelen en fazla 1 hafta içerisinde sitenizi Google’da Haber Kaynağı olarak yayına almış olacaksınızdır.

Önemli olan nokta şu ki artık Google Haberler’de “Haber Kaynağı” kısmında internet sitenizin olması paylaştığınız içeriklerin Google’un Haberler bölümünde yahut da arama sonuçlarının en başında görüneceği anlamına gelmiyor.

Google News’in avantajları nelerdir?

Google news başvurusu 2021

İyi de kardeşim eğer büyük haber siteleri gibi ilk sıralarda çıkmayacaksa haberlerimiz ya da news.google.com sayfasında görünmeyecekse neden sitemi Google Haberler’e ekleteyim ki? Bu soruyu sormakta haklısınız. Açık söylemek gerekirse 1 yıldan fazla bir süredir her gün güncel tuttuğum haber sitemi henüz Haberler bölümünde çıkartamadım. Artık araştırmıyorum da çünkü bıktım, sıkıldım, hevesim kalmadı. Ama tek bir avantajı var Haber Kaynağı’na sitenizi eklemenin. O da “HEMEN İNDEX ALMAK”.

Evet, sitenizin indexlenmesi ile ilgili sorunlarınız varsa Haber Kaynağı’na sitenizi ekleyerek anında index almasını sağlayabilirsiniz.  Hazırsanız başlayalım efenim..

Google News başvurusu nasıl yapılır?

 1. Öncelikle publishercenter.google.com‘a tıklayarak başvuru yapacağımız bölüme gidiyoruz.  Sonrasında sol menüde bulunan Ana Sayfa’nın hemen altındaki “Yayın Ekle” bağlantısına tıklıyoruz.  Açılan pencerede yayın adını girmeniz isteniyor. Bu kısma news.google.com’da aratıldığı zaman çıkmasını istediğiniz adı yazınız. Genelde site adı yazılıyor ama siz isterseniz “Benim başım kel mi?” diye de yazabilirsiniz :).
 2. Bu aşamada sitenizle alakalı detayları girmeniz gerekiyor. Eskiden sadece ingilizce dil seçeneği ile başvuru yaptığınız için Türkiye’den birçok kişi bu aşamada zorlanıyordu ancak artık Türkçe dil desteği de olduğundan herkes kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan başvuru yapabilir. Doldurmanız gereken alanlar şu şekildedir:
  1. Yayın adı (zorunlu)
  2. Açıklama (zorunlu) (sitenin ne ile alakalı olduğunu belirtiniz)
  3. Kategori (zorunlu) (burada teknoloji mi blog mu genel haber sitesi mi olduğunu yazıyorsunuz)
  4. Birincil dil (zorunlu) (Türkçe genel olarak seçilmektedir.)
  5. Web sitesi mülkü URL’si (Bu aşamayı yapmadan önce sitenizin search.google.com/search-console/ üzerinde doğrulanmış olduğundan emin olunuz. Genelde ben alanadı doğrulamasını yapıyorum)
  6. Konum (Doğrulamayı yaptıktan sonra burada yayın yaptığınız ülkeyi seçiyorsunuz.)
  7. Kişiler (Burada ise haber sayfanız ile alakalı yetkili olan kişileri giriyorsunuz. Mesela teknik elemanın mail adresini bir de kendi mail adresinizi yazarsanız yeterlidir. )
  8. Dağıtım (Burada da seçtiğiniz ülkelerde haberlerinizin yayınlanmasını belirliyorsunuz)
  9. İzleme (Haber sitenizle alakalı Google Analytics hesabınızın UA ile başlayan kodunu giriyorsunuz.)
 3. Yukarıdaki bilgilerin hepsini girdikten sonra “İleri” butonuna tıklıyorsunuz ve  “İçerik” bölümünü doldurmaya başlıyorsunuz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken kısım sitenizin bölümleridir. Ben genelde sitede kaç kategori varsa hepsini seçerek eklediğim tüm kategorilerin anında index almasını bu şekilde sağlıyorum.
  1. Bölümler (Bu kısımda sitenizin bütün bölümlerini giriniz. “Yeni Bölüm” butonuna tıkladıktan sonra “Feed’ler” butonuna tıklayarak sitenizin detaylarını giriniz. )
  2. İçerik etiketleri (Ben bir tek bölüm ekledim. Bu kısımda sitenizi tanımlayan etiketi seçiniz. Burada “Blog, Hiciv, Basın Bildirisi, Görüş.. gibi seçenekler bulunuyor. )
  3. URL sahipliğini doğrulayın (Bu kısmında gerçekleşmesi için Search Console üzerinden sitenizin doğrulanmış olması gerekiyor.)
 4. Bütün bu bölümleri de doldurduktan sonra “İleri” butonuna tıklayarak siteniz ile alakalı logo ve görselleri yüklüyorsunuz. Yapmanız gereken 1 adet en az 512×512 ebatında bir kare görsel -ki bu görsel sitenizin adının yanında görünecektir. Önemli bir resimdir. Önerilen boyut ise 1000×1000 pikseldir.  Sonrasında ise sitenizin logosunu yükleyiniz. Genişliğin en az 200px yüksekliğin de en az 20 piksel olması gerekiyor. Ama önerilen genişlik 400 px’dir.
 5. Reklamlar (Bu bölümde eğer sitenizden para kazanmak istiyorsanız ve başvuru yaptığınız mail adresi ile bağlantılı bir Adsense hesabınız varsa seçerek yüzdelik olarak ne kadar reklam yayınlamak istediğinizi seçebilirsiniz.)
 6. Erişim grupları (Bu kısmı atlayabilirsiniz.)
 7. İncele ve yayınla (Son aşama olan inceleme ve yayınlama bölümünde google news başvuru formunda hatalarınızın olup olmadığı kontrol ediliyor. Genelde içerik eksik şeklinde bir uyarı alacaksınızdır. Sayfanızı yenilemeden sağ üst tarafta bulunan kaydet linkine tıklayınız. Eğer 2. maddede yer alan FEED’leri doğru girdiyseniz 15-20 dakika içerisinde sayfayı yeniden yükleyerek kontrol ediniz.)
 8. Her şey yolundaysa alt kısımda Yayını Takip et ve başvuruyu gönder şeklinde bir buton göreceksiniz. Başvuru yaptıktan sonra 2 gün içerisinde genelde olumlu yahut olumsuz dönüt alırsınız.

Google news başvuru formu bu şekilde dolduruluyor. Bütün bunların öncesinde dikkat etmeniz gereken ve mutlaka yapmanız gereken şeyler bulunuyor. Bunlar sitenizle alakalıdır. Siteniz için olmazsa olmaz diyebileceğiniz sayfalar gerekiyor. Eğer sitenizde “Künye“, “Gizlilik Sözleşmesi“, “Veri Politikası“, “Hakkımızda” ve “İletişim” sayfası yoksa hiç başvurmayın. Onaylanmayacaktır eğer başvuruyu kontrol eden kişinin derdi başından aşkın değilse.

Evet değerli arkadaşlar benlik şimdilik bu kadar. Siz de 2021 google news başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır. Takıldığınız noktaları yorum alanından sorabilirsiniz. Ayrıca tecrübelerinizi de benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla.

Bu sorulara cevap vermek ister misiniz?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.