Kayıt Ol!

Sosyal Kaynak'a kayıt olarak yaptığınız paylaşımlar nedeniyle puan toplayabilir, bir birinden değerli hediyeleri kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

"MERHABA DÜNYA"

Sosyal Kaynak'a üye girişi yaparak yaptığınız paylaşımlar nedeniyle puan toplayabilir, bir birinden değerli hediyeleri kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Şifremi unuttum

Şifrenizi mi unuttunuz? Hiç sorun değil! Üye olurken bizimle paylaştığınız mail adresinizi girerek şifrenizi sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.

Robot olmadığınızı onaylayınız :) Resmi değiştirmek için üzerine tıklayınız.

Sitede görünmesini istediğiniz Ad veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen e-mail adresinizi yazınız.

Lütfen sorunuzla alakalı, açıklayıcı bir başlık giriniz.
Lütfen sorunuzla alakalı bir kategori seçiniz.
Lütfen yukarıdaki kutucuğa sorunuzu açıklayıcı cümleler giriniz.

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

Robot olmadığınızı onaylayınız :) Resmi değiştirmek için üzerine tıklayınız.

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? 9. sınıf biyoloji dersinin ilk konusu olan canlıların ortak özellikleri ile alakalı daha önce paylaştığım makalede eşeyli üremeyle eşeysiz üreme arasındaki farkları anlatacağımı, bir birlerine karşı olan avantajları ve dezavantajları ile alakalı detayları paylaşacağımı söylemiştim.  Öncelikle eşeyli üreme ile eşeysiz üremenin nasıl olduğuna bakalım.

Eşeyli üreme nedir?

Eşeyli üreme, hücrenin mayoz bölünme geçirmesi sonucunda oluşmuş olan gametlerin döllenmesi ile gerçekleşen bir üreme çeşitidir. Mayoz köken olarak yunanca olup anlamı da küçük parçalara dönüşmesidir.

Eşeyli üremenin canlılar üzerindeki en büyük avantajının kalıtsal çeşitliliğin yani genetik bilginin nesilden nesile aktarılması olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle genetik açıdan daha güçlü bireyler meydana gelmektedir.

Eşeyli üremenin en büyük dezavantajı ise büyük çoğunlukla bu şekilde üreyen canlıların başka bireylere ihtiyaç duyuyor olması. Mesela bir dişi bir bitkinin tohumlanabilmesi için erkek bitkiden arılar, sinekler veya rüzgarın etkisiyle polenlerin gelmesi gerekiyor. Ya da dananın doğabilmesi için inek ile boğaya ihtiyaç vardır.

Fakat hermafrodit canlılarda bu durum böyle değildir. Bu canlılar döllenme için başkalarına ihtiyaç duymaz, kendi kendilerini dölleyebilirler.

Hatırlatma: Sosyal Kaynak’ta 9. sınıf biyoloji ile alakalı açtığımız gruba dahil olarak çıkmış sorular ve diğer bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Eşeyli üreme ile eşeysiz üreme arasındaki farklar

Eşeyli üreme ile eşeysiz üreme arasındaki farklar

Maddeler halinde kısaca bunları sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz:

  • Bir önceki nesil ile yeni neslin kalıtsal çeşitliliği aynıdır.
  • Eşeyli üreme, eşeysiz üremeye nazaran daha yavaş gerçekleşir.
  • Kalıtsal çeşitlilik görünmez.
  • Eşeysiz üreme mitoz bölünme ile gerçekleşmektedir.
  • Eşeysiz üreme mayoz bölünme ile gerçekleşmektedir.
  • Kalıtsal özellikler sonraki nesillere değişmeden aktarılır. Bu birebir aynı özellikleri taşıyacağı anlamına gelmez. Sadece kalıtsal özellik o bireyde bulunuyor. O da bir sonraki nesle aktaracaktır.
  • Adaptasyon sağlanmamaktadır.

Bütün bunları paylaştktan sonra sözlerimi burada bitirmek istiyorum. Dilerseniz 9. sınıf biyoloji dersi konusu olan canlıların ortak özellikleri nelerdir başlıklı yazımı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Jale Polat

Jale Polat

ÖĞRENCİ

Mustafa Kemal aşığı, ülkesine sevdalı, iki kız annesi ve öğretmen.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Konuya bir yorum ekle

SİZDEN GELEN BLOG YAZILARI

Discy Latest Articles

Amerika’da kredi kartı limiti arttırma yolları [YENİ]

Amerika’ya yeni gelmiş ve kredi geçmişi oluşturmayan kişilerin yaşadığı en büyük problemlerden biri de kredi kartı çıkarma ve mevcut kredi kartı limini arttırmadır. Bu yazımda kredi kartı limiti nasıl artar ...

DAHA FAZLASINI KEŞFET